Темата за виното и жените вълнува редица от съвременните творци, но малцина са онези, които се заемат с трудната задача да разгадаят мистериите около тяхното въздействие върху съзнанието. Един от тях е художникът Васил Петров (съименник на известния джаз изпълнител), чието творчество не само интерпретира моменти от митологията, но и само по себе си влияе върху въображението на наблюдаващия го. Към това твърдение ни подтиква още самото име на новата му изложба, която се открива тази вечер (21 януари) от 18 часа в галерия „Възраждане”. В салона ще бъдат представени 21 платна, подготвяни през последната една година чрез характерната за твореца техника на кавалетната и монументалната живопис.

Стремя се да поддържам тенденция в творчеството си, в която да развивам интерпретации върху епизоди от митологията. Тази година се спряхме на образа на Дионис и съответно – темата за виното,” – сподели художникът пред репортер на TrafficNews.

Всеки, който следи творчеството на Васил Петров, веднага би отбелязал, че настоящата изложба поддържа същата тематична линия като на изложбите му от 2023 г. и 2024 г., съответно носещи имената „Август, като осем, като безкрайност…” и „in vino”. Присъстващите на откриването на последната от споменатите изяви споделили мнението си, че виното може да бъде счетено за осмото изкуство на света.

("Пегас" - част от изложбата "Дионисиеви мистерии")

Темата за жената като фигура, въздействието на която се допълва с елементи от митологията и присъствието на виното, отдавна се разглежда вече като част от моето творческо амплоа. А конкретно темата за виното е неизчерпаема, а една от причините за това е, че от Античността до наши дни виното се е превърнало в нещо като кръвта в организма на културата и обществото ни,” – разкрива художникът. По думите му една от мистериите на виното, която обществото ни продължава да се опитва да разгадае, за да му подражава, е постигането на съвършенство.

Петров споделя още, че що се отнася до мистериите в митологията, особено в Тракийската култура те са изключително много. Но те не са описани, а са предавани от уста на уста по време на ритуали, свързани с боговете, или чрез легендите за живота на тези богове. Никой обаче досега не е успял да разгадае същността им. А животът на траките и начина, по който възприемат света, са оставили едно богато културно наследство, оказали се основа на различни проучвания.

("Астромахия" - част от изложбата "Дионисиеви мистерии")

Редно ли е обаче да се стремим да разгадаваме мистериите от митологията и тайнствата в ритуалите, или е по-добре да ги приемем за „чиста монета”? Според Васил Петров мистериите и тайнствата трябва да бъдат разгадавани, защото в този процес човек най-добре открива себе си, може да разбере събитията в днешния свят и бъдещето да му стане по-ясно. И в този смисъл митологията доста се преплита със съвремието, което е не по-малко наситено със събития и динамика.

„Смятам, че хората на изкуството трябва да се интересуват повече от митологията, най-малкото защото все още има неразгадани неща. Така някой реално може да се окаже откривател на нещо ново,” – убеден е художникът.

Изложбата  може да бъде разгледана до 10 февруари.

 

("Огнен танц" - част от изложбата "Дионисиеви мистерии"; Снимки: архив на Галерия "Възраждане")