14 млн. лева са държавните средства, разпределени за наводнените карловски села, съобщи областният управител Ангел Стоев на брифинг. От тях предстои 725 хил. лева да се дадат от Междуведомствената комисия за бедствия и аварии, както и 3 млн. лева от Министерския съвет. Последните средства ще бъдат дадени на фирми, които са работели по време на наводненията с техника и материали.
На петъчно заседание в Община Карлово обществен съвет, в който участват местни граждани и властта, е приел методика, според която пострадалите са разделени на 5 групи. Спрямо нея ще се дават и помощите на хората.
В първа група попадат тези от тях, чийто къщи са напълно разрушени и не подлежат на ремонт. Това са общо 9 жилища, поясни областният управител. Те ще получат по 16 665 лева. Във втората категория попадат 15 жилища – негодни за обитаване към този момент, с възможност да бъдат ремонтирани. Сумата за тях е 8000 лева. Останалите три групи са жилища с наводнени мазета и етажи, унищожена покъщнина и наводнени дворове. За трета група сумата е 5660 лева, четвърта група е 3300 лева, пета група - хора с наводнени дворове и разрушени огради, които засега няма да получат средства.
Стоев потвърди, че има известно забавяне на средствата, които трябва да бъдат разпределени към пострадалите хора. Това е така, защото парите преминават през Обществения съвет, който да ги разпредели. Ако тази практика не беше установена, нещата щяха да се случат по-бързо, но това е можеше да бъде за сметка на прозрачността, допълни областният управител.
Той заяви, че по разчети на Община Карлово 60 милиона ще бъдат необходими за пълното възстановяване на инфраструктурата в населените места.
„Работим по въпроса тези средства да бъдат вкарани в бюджета на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС. В тези пари ние ще възстановим улици, 14 моста и обществени сгради. В момента са отпуснати пари за проектиране, което ще се случи през тази календарна година. През следващата ще започне възстановяването, а оптимистичния вариант е някъде към края на през лятото да се привели всичко във вида, в който е било преди години“, допълни Стоев.
Очаква се след през новата година да постъпят още средства от дарители и дарителски кампании. Част от тях ще бъдат отделени и за петата група. Към момента се изчаква постъпването на още 1,5 млн. лева от дарителски сметки, както и 250 000 лева от есемеси, които са още при мобилните оператори.
„В трите най-тежко засегнати села – Каравелово, Богдан и Слатина вече е възстановено електрозахранването. Вода няма само в седем къщи, находящи се в Богдан, тъй като там се ремонтира уличната мрежа и се полага нов водопровод. Осигурени са временни жилища, за хората без подслон, както и дърва за огрев на нуждаещи се. Иска да подчертая ролята на много държавни институции, коти се включиха във възстановяване на инфраструктурата и обгрижване на хората. Тук и голямата благодарност към българската армия – над 2500 военнослужещи помогнаха възстановителните дейности, част от които и тримата ръководители на 61 Стрямска бригада“, заяви още Стоев.