Пловдивчанин се обърна към TrafficNews, за да потърсите отговорност за неспазените обещания и неизпълнените задължения на Общината и ОП "Градини и паркове", които според него в продължение на една година не предприемат действия по фитосанитарен контрол и санитарна сеч на дървесната растителност в района на кв. "Триъгълника" в Пловдив. Мястото се намира между ул. „Любен Каравелов”, бул. „Васил Априлов” и бул. „Христо Ботев”.
Според читателят ни, състоянието на декоративните дървета по улиците „Тракия”, „Филип Македонски”, „Кавала”, „Хан Кардам”, „Бузлуджа”, „Христо Станчев”, „Сатурн”,” Д-р Никола Ковачев”, локалното платно на бул. „Христо Ботев” и ул. „Любен Каравелов” е трагично.
Той отбелязва, че в района не е извършвана необходимита работа по подрязване на клоните и оформяне на дървесните корони с години, а дърветата са престарели, с хралупи по тях, образувани гъби по стъблата им. Освен това, дърветата са обект на интерес от кълвачи, което според него значи, че са с предимно кухи стволове и сухи клони.
„Много от растенията са дори по-високи от 5-етажни сгради, а клоните им пречат и влизат в терасите, като се удрят и в прозорците на живущите, както и разрушават фасадите, изкривяват улуци, чупят керемиди по покривите на блоковете. Тротоарите в следствие на прекомерната възраст и размери на дърветата, са надигнати, с разместени и изпотрошени плочки”, разказа още пловдивчанинът.
Той допълни още, че от години хората в района се молят на Общината и Общинското предприятие, като им подават сигнали, да вземат мерки относно състоянието на дървесната растителност в района, но резултат до момента няма.
„Обикновено оправданията за несвършената работа са, че нямат достъп до самите дървета, заради паркирали автомобили..... Има ли желание, има и начин!!! Все пак се надяваме при евентуално изпълнение на задълженията от районната община, то те да са цялостни и качествени, както и гражданите на гр. Пловдив, в частност живущите в кв. Триъгълника, да бъдат удовлетворени от крайния резултат по поддържането на здравата дървесна растителност и премахването на опасните и болни дървета”, завърши нашият читател.
Той предостави и снимки на подрязани дървета из Пловдив, които определи като „добре свършена работа” от ОП "Градини и паркове".
От TrafficNews се свързахме с общинското предприятие, от където се обърнаха към районното кметство и отдел „Екология”, като инициираха съвместна проверка. За да се извърши санитарна сеч, районните еколози обследват дърветата, правят експертни комисии, дават препоръки пред кмета, който издава заповеди за съответните санитарни резитби и след това "Градини и паркове" изпълняват заповеди.
Припомняме, че на 19 януари три деца попаднаха в болница, след като дърво падна върху тях, докато стоят на пейка на ул. „Богомил”. Тогава едно от момичетата бе прието в болница със счупен прешлен, а нейната братовчедка, която също е била на мястото на инцидента бе с контузия на главата. Останалите деца се разминаха само с охлузвания.
След извършване на обстойна проверка от общинските институции от ОП „Градини и паркове” отговориха, че не са останали безучастни.
Публикуваме и цялата позиция от общинското предприятие.
„Съвместно с еколозите от район „Централен“ е извършена фитосанитарна експертиза на дърветата. Има издадени заповеди за санитарни резитби. Част от тях са изпълнени, а изпълнението на другите предстои.
От „Градини и паркове“ уверяват, че при разлистването на дърветата напролет отново ще бъде направен оглед на растителността в квартала".
Относно примера с изрязаните дървета, които нашият читател определи като „добре свършена работа” от предприятието казаха следното:
„Приложените от читателя снимки са на дървета в имота на Техническия университет. Такива драстични резитби са извън общоприетата практика. Те се извършват като крайна мярка за спасяване на определени дървета”, допълват експертите.
Още от категорията
Комин без документи бълва сажди в центъра на Пловдив, собствениците: Всичко е законно