„Много е важно младите хора да започнат да се информират по темата за управлението на финанси, още в училищна възраст, за да могат да бъдат максимално подготвени в момента, когато вече стъпят на трудовия пазар.” Това заяви директорът на Езикова гимназия „Пловдив” Николай Радев, на среща с ученици,  организирана от Съюза на Частните съдебни изпълнители в България със съдействието на Министерството на образованието.

„Ние не сме финансисти, но искам да ви уверя, че ние дойдохме тук, за да ви предпазим от това след време вие да дойдете при нас заради грешни финансови стъпки. Именно такива стъпки от други хора ни накараха да дойдем при вас, ” коментира зам. председателя на Камарата на частните съдебни изпълнители Стефан Горчев при откриването на Националната кампания „Управление на лични финанси и кредити – основни правила и информирани решения“  ЕГ "Пловдив" . 

Той допълни още, че според професионалните му наблюдения притеснителен е броят на младежите до 30-годишна възраст, които имат проблем с правилното управление на финансите си и в крайна сметка стигат до кантората на частния съдебен изпълнител.

"Най-важната стъпка по отношение на финансовата грамотност е да се действа разумно. Най-стойностната информация най-често е платена. Лесно е да се спечелят пари, трудно е да се управлява, както казва един финансист" , подчерта още специалистът.

По време на срещата основните теми, които бяха разгледани засягаха същността на личния бюджет и как се управлява той, какво представляват кредитните продукти, как се управляват дълговете и какво представлява съдебното производство.

„Върху управлението на личния бюджет се гради личния финансов и житейски просперитет”, подчерта още Горчев. Той обясни, че ясните цели за използване на личния бюджет са едно от най-важните елементи за лична финансова стабилност и посъветва аудиторията: „Най-добре записвайте приходите и разходите, за да имате по-ясна представа за парите си и да можете да направите адекватна оценка за състоянието си. Избягвайте ненужните разходи и имайте разумно отношение към финансите си.”

По-късно в разговора се включи и Марияна Обретенова - един от най-опитните частни съдебни изпълнители, преподавател по изпълнително производство към камарата на Частните съдебни изпълнители и автор на няколко труда.

Обретенова разказа на достъпен за учениците език за същността на кредитния продукт и разликата между  кредит и лизинг:

„Кредитите са банкови и извънбанкови, извънбанковите са свързани обикновено с т.нар. бързи кредити от извънбанкови институции. Лизингът е вид кредитиране ,с което вещта остава собствеността у лизингодателя. А вие днес буквално сте залети от информация, виждате страшно много реклами с предложения и оферти, които моето поколение все още нямаше пред очите си. Затова трябва да действате съвестно и информирано, преди да предприемете действие, защото всяка грешка може да ви струва скъпо,” – сподели още Обретенова.

От регион Пловдив до този момент повече от 14 училища са заявили желание да се проведе програмата на тяхна територия, съобщи Горчев. Гост на срещата бе и областният управител Христина Янчева.