
В момента хората най-много губят от бездействие. А бездействието се случва поради незнание. Знанието е най-ценният ресурс в днешно време. Това заяви икономистът Светозар Гледачев, който проведе лекция на тема „Какво да правим с парите си, за да се множат?“. В обстановка на глобална икономическа несигурност и нарастващи финансови притеснения, експертът даде ценни съвети как да управляваме спестяванията си разумно. Лекцията му предизвика голям интерес, а залата в Международен панаир-Пловдив, където се проведе събитието, бе препълнена със зрители.
Знае ли българинът какво да прави с парите си?
Светозар Гледачев постави акцента върху финансовата грамотност и необходимостта от активен, а не пасивен подход към личните спестявания. „Пари в банка не се държат“, каза той и призна, че от години не разчита на този метод.
Неговата професионална преценка е, че българите имат пари – просто не знаят как да се отнасят с тях: „Най-бедният българин сега е между 7,5-8 пъти по-богат бедния по време на социализма. Щом банките са пълни с пари, а средностатическият българин има повече апартаменти от германеца, значи отнякъде идват пари. Има ги, но липсва знание какво да прави с тях“, коментира Гледачев.
Въпреки всеобщото убеждение, че инвестицията в недвижимо имущество е сигурна, Гледачев я определи като подвеждаща. По думите му, инфлацията в момента изпреварва покачването на цените на имотите, което на практика означава обезценяване на средствата, вложени в тях.
„По време на социализма нашият фокус беше в това, сега всички живеят свободно и наемите са лесни. Сега започна ефекта на махалото – както нямаше апартаменти, в днешно време хората се втурват да купуват имоти. По данни на БНБ 1,6 милиона жилища в България стоят празни – не се отдават под наем“.
Той даде пример с един от най-успешните икономически модели – този на Швейцария, където над 70% от населението живее под наем. Посочи още една статистика – 80% от хората, купили инвестиционен имот и отдаващите под наем, са на загуба. Земеделската земя обаче определи като друга категория – тя е подходяща за по-дългосрочна, консервативна инвестиция, особено в контекста на растящата нужда от локално производство и стабилни ресурси.
Има ли хляб в златото и акциите?
Златото, макар и традиционно възприемано като „сигурна“ инвестиция, според него не е най-ефективната – то по-скоро се държи като недвижим имот: стабилно, но с ниска доходност при дългосрочно държане. За да бъде рентабилно, трябва да се прилага активна търговска стратегия.
„Много народ избяга към златото, защото го разглежда като нещо много сигурно. Цената му наистина расте във времето, но съветвам хора, които не са трейдъри, да не участват на тези пазари“, подчерта той и добави: „Няма стока в света, чиято цена само да върви нагоре. Десетилетия назад Централните банки изчистваха златото на малки порции, за да не се срине стойността му. Когато стане несигурно, първото нещо е хората да прибегнат към него. Има хляб в златото , но само ако го купувате и продавате! За трейдинга обаче се изискват специални знания“.
Гледачев бе категоричен, че акциите не са за всеки, особено в текущата глобална политическа и икономическа обстановка. Инвестиране в американски акции според него в момента е твърде рисково.
„Политиката на Тръмп води до пазарни сривове. Има реална опасност от рецесия в САЩ. В Европа не е сигурно дали ще се стигне до този сценарий, но ако се случи, ще бъде в много по-слаби нива“, предначерта икономистът и допълни, че дори големите европейски компании с търговски излаз страдат от нестабилността, предизвикана от митнически и търговски войни на американския президент. Затова той очаква нажежения пазар и „ядосаният“ потребител да доведат до дестабилизация на повечето отрасли в Щатите, в които може да се инвестира, с изключение на военната промишленост.
Гледачев препоръча търгуване с акции (trading) само ако разполагате с необходимото знание – със следене на пазарите ежедневно и активно движение на капитала, а не със статични вложения.
ДЦК – най-сигурната инвестиция по време на криза
Според него, кризата не е абстракция, а реалност – макар и прикрита. Именно затова, подчерта той, най-сигурната инвестиция в момента са Държавните ценни книжа (ДЦК). Те представляват форма на заем, който индивидуалният инвеститор отпуска на държавата – и въпреки сравнително ниската доходност при стабилните икономики, рискът от загуба е минимален.
„Правителствата имат нужда от заеми. С купуването на Държавни ценни книжа вие ставате банкер и предлагате това на избраната от вас държава“, поясни Гледачев, но предупреди, че и тук има рискове – най-вече, ако се инвестира в икономически нестабилни страни с колебаещ се кредитен рейтинг. „Колкото по-рискова е държавата, толкова по-сериозни са лихвите. Но ви съветвам да внимавате с подобна инвестиция“. Като отправна точка той препоръча внимателно следене на кредитния рейтинг на държавите, в които се купуват ДЦК, както и сериозно проучване на всеки инвестиционен инструмент.
„Българската фондова борса все още не предлага големи възможности в сравнение с европейските пазари. Това означава, че при всяка инвестиция трябва да се чете сериозно“, коментира той.
Диверсификация
Според Гледачев, една от най-големите грешки на дребните инвеститори е да вложат всичко на едно място. Диверсификацията, или разпределянето на средствата в различни класове активи, фондове или инструменти, е единственият начин да се намали рискът и да се постигне балансирана доходност.
На фона на напрежението в Близкия изток, несигурността около политиката на Доналд Тръмп при налагането на мита и засилващите се търговски спорове между глобалните сили, Светозар Гледачев очерта света като политически и икономически турбулентна зона. Той е категоричен, че докато не се „избистри“ пазара – трябва да се подхожда разумно.
„Тази фраза си затвърждава значението, че – със знание и малко пари, може да се постигнат много пари. Без знание и много пари – малко пари“, каза икономистът и консултант Светозар Гледачев.
Още от категорията

Дневен хороскоп за 18 май: Овен - концентрирайте се върху важното, Дева - говорете, говорете

Клон се стовари върху движещ се автомобил в Пловдив
