Ниската смъртност сред заразените с чума стада не е причина животновъдите да смятат, че болест сред животните няма. Това заяви пред Нова телевизия главният ветеринарен санитарен инспектор на България доц. д-р Илиян Костов. Той коментира казуса с огнището на чума по овцете във Велинградско, където стопаните не допуснаха експертите до стадата за вземане на нови проби и обезпаразитяване, защото се притесняват, че това е начин животните да бъдат умъртвени
„Искам да кажа на колегите животновъди, че ветеринарните лекари не са убийци. Първо – положили сме клетва и имаме Етичен кодекс. Едно от изискванията е да не вредим на животните. Ако се налага то да бъде унищожено, това трябва да стане по безболезнен начин. Това са постулати, залегнали и в европейското право. Ние сме част от това общество и не търсим да убием някой, за да докажем своята правота”, заяви той.
Доцент Костов подчерта, че вече БАБХ е изпратила вторите проби в референтната европейска лаборатория в Монпелие. „Така те ще може да бъдат потвърдени от европейската лаборатория. След това лабораторията ще установи откъде е дошъл вирусът и ще изследва генома му”, обясни той.
По думите на главния ветеринарен санитарен инспектор грижата за здравето на животните е първо на стопанина, а не на ветеринаря. „Това е се едно хуманният лекар насила да ви накара да отидете на профилактичен преглед. Може съвсем спокойно да се вкара агне през границата. На базата на анализа на пробите ще установим какъв е произхода на вируса – дали е от съседна държава или не. Също ще установим дали има и ваксина, защото се появиха спекулации, че тези животни може би са ваксинирани”, подчерта той.
Доцент Костов обясни и защо при подобен вид зараза европейската практика е да се унищожават всички животни, след като стопаните твърдят, че смъртността в стадата им е ниска. „Този регламент е напълно адекватен. Това е законодателство на ЕС, но същите схеми на контрол на заразни заболявания се използват от всички страни членки на Световната организация по здравеопазване на животните. Всеки индивид или животно се бори по различен начин със заболяването. Едните излъчват вируса по-дълго време, независимо дали изработват антитела или не. Другите организми, които са по-слаби или имат съпътстващи заболявания - умират. Имайте предвид, че вирусът се изменя. В Европа вирусът не проявява характерната клиника като тази в африканските страни. Тук имаме съвсем неясни изразени признаци с лека температура. Но това не означава, че те не продължават да отделят вируса в околната среда. Смъртността ще е ниска, но не знаем в следващо стадо как ще се прояви”, подчерта той.