
Шарката по овцете поразява десетки ферми в Пловдивска област. Болестта се разпространява с тревожна скорост, а до момента са унищожени хиляди животни.
"Ситуацията в момента е много тежка. Бих казал на прага на критична. Без да драматизирам излишно, всеки ден се появяват десетки нови огнища, което води до възбрани в цялата Пловдивска област. Спрени са и посещенията дори от ветеринарни лекари по фермите. Абсолютно всички външни лица в момента нямат работа във фермите, особено с дребни преживни животни", коментира председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев пред bgonair.bg.
Според него основният проблем не се корени само в действията на фермерите. Причините са комплексни - от неспазване на мерки за биосигурност до разпространение чрез транспортни средства, замърсено облекло и оборудване.
Като допълнителна заплаха той откроява и нерегламентираната търговия с животни, която по негово мнение е основният канал за пренасяне на заразата у нас.
"Точно нелегалната търговия е внесла заразата в България. Тя не може да съществува, ако няма подценяване на мерките и контрола от съответните държавни органи. Полицията има информация за всички лица, които се занимават с подобна дейност в общините. Тези хора трябваше отдавна да бъдат инструктирани, предупредени, дори поставени под специален режим", каза Караколев.
Ефектът върху пазара на млечни продукти също няма да закъснее. Почти 40% от овчето мляко в България се преработва именно в Пловдивска област, а 70% от продукцията е предназначена за износ.
Въвеждането на дори частична ваксинация би могло да блокира този експорт и да нанесе сериозен икономически удар.
Въпреки тежката обстановка, Караколев подчертава, че секторът работи в тясно сътрудничество с държавните институции - БАБХ и Министерството на земеделието. Предстоят срещи на експертни съвети, на които ще се обсъждат мерки за ограничаване на заболяването, включително и компенсации за засегнатите фермери.
Според него липсата на адекватни обезщетения в предишни подобни случаи е довела до недоверие сред животновъдите и затруднения при спазването на карантинни режими.
Не е изключено мерките да се разширят на национално ниво, ако ситуацията не бъде овладяна до две седмици. Секторът настоява за пълно спиране на движението на животни и външни лица към фермите като основна форма на превенция.
Наличието на дезинфекционни ями не е достатъчно, ако те не се поддържат в изправно състояние и не се прилагат останалите мерки за биосигурност.