На официална церемония в Драматичен театър – Пловдив станаха ясни носителите на Награда „Пловдив“ тази година.  Отличията са в 10 категории. 

Тази година темата на церемонията е „Мечтата за Пловдив“. Деца от Национално училище за музикално и танцово изкуство /НУМТИ/ „Добрин Петков“ споделиха за какво мечтаят. Артистичен домакин е балетът на Опера Пловдив. Събитието традиционно се провежда в голямата зала на Драматичен театър – Пловдив.

Престижната Награда „Пловдив“ е най-високото отличие, което се връчва на заслужили деятели на пловдивската култура. Началото е поставено през далечната 1969 година. Оттогава до днес, всяка година в навечерието на 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с Награда „Пловдив“ се удостояват творци, творчески колективи, културни, образователни и други институции за произведение, събитие или факт с реален принос за развитие на културния живот на Пловдив, реализирано през предходната година.

Ето кои са тазгодишните носители:

Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“

Красимир Димовски - За романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, издателска къща „Хермес“

След получаването на приза, той призова публиката да почете на крака и с аплодисменти главния редактор на ИК” Хермес” Валентин Георгиев, който почина вчера.

Раздел „Художествен превод“ – Анета Тошева - За художествения превод от френски език на романа „Мадам Бовари“ от Гюстав Флобер, издателска къща „Хермес“ 

Раздел „Журналистика “ – Веселина Пеева - За поредица от интервюта и репортажи, отразяващи културните фестивали и форуми в Пловдив през 2024 г.

Раздел „Музика и танцово изкуство“ – АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив - За тържествения юбилеен концерт-спектакъл „Традиция и съвременност в сърцето на Пловдив“, посветен на 60 годишнината от основаването на Академията

Раздел „Театър“ – Актьорския екип на спектакъла „Елизабет или кралицата девственица“ на Драматичен театър Пловдив  - За актьорската игра в спектакъла „Елизабет или кралицата девственица“ от Кристиан Симеон

Раздел „Изобразително изкуство“ – Кураторите д-р Светлана Куюмджиева и  д-р Пламен  Петров - За изложбата „Acqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 –2024” в изложбена зала „Капана“ на Градска художествена галерия

Раздел „Съвременни мултижанрови и  аудио-визуални изкуства, фотография“ – Златка Далчева, Антон Марчев, Петър Гичев, Пепа Кошишка - За документалния филм „Без музика няма живот“, посветен на големия диригент и артист Крикор Четинян, по повод 80 години от рождението му

Раздел „Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта“ – Творчески екип: архитект Галина Пировска; реставратора Никола Стоянов и археолозите Мая Мартинова и  Биляна Груева –Здравчева - За реализацията на проект „Античен комплекс „Източна порта” на Филипопол - анастилоза, консервация, реставрация и експониране“

Раздел  „Произведение на изкуството, предназначено за деца“ – Борис Стоилов - За илюстрациите на книгата „Приказки за Хитър Петър“ от Сава Попов на издателска къща „Хермес“

Раздел „Архитектура и естетизация на градската среда“ – Творчески екип: архитект Галина Пировска; реставратора Никола Стоянов и археолозите Мая Мартинова и  Биляна Груева –Здравчева - За реализацията на проект „Античен комплекс „Източна порта” на Филипопол - анастилоза, консервация, реставрация и експониране“

„Награда Пловдив“ за дарители и спомоществователи в областта на изкуството и културата – д-р Петко Арнаудов - за направеното щедро дарение на лични средства в размер на 257 552 лв. в полза на Държавна опера - Пловдив, за подпомагане на дейността, учредяване на стипендия за музиканти и закупуване на музикални инструменти, в памет на покойната му съпруга – д-р Мария Павлова-Арнаудова, хорист в операта при основаването ѝ. Арнаудов живее в Америка, а при получаване на статуетката каза: „Днес когато празнуваме силата на словото, не бива да забравяме и за силата на музиката“.

Специална награда „Пловдив“ за изключителни постижения и цялостен принос в културата на град Пловдив – Евгений Тодоров - за огромната духовна следа, която оставя, записвайки името си в златните страници на пловдивската журналистика и култура като основател на Пловдивска обществена телевизия „Тракия“, журналист, литературен сътрудник, кинокритик, главен редактор, писател, драматург, режисьор, сценарист, блогър, автор на 13 книги, свързани с Пловдив, „Почетен гражданин на Пловдив“. За талантливото и многостранно творчество, изповядващо непоколебими нравствени ценности – човешки и професионални, пример за поколения млади хора. Заради знанието, отношението и обичта към Пловдив, които носи в сърцето си.

„Благодаря на пловдивчани, които ми довериха спомените си за Пловдив, за всяка съхранена частица! Няма по-голямо щастие от това да събираш късчета от Пловдив и да създаваш картина от тях,“ каза той от сцената.

След края на тържествената церемония цялата зала запя химна на българската просвета – песента „Вървинароде възродени“ по стихове от Стоян Михайловски и музика на Панайот Пипков.

Вижте още снимки от церемонията и настроението преди нея: