Министерството на регионалното развитие и благоустройство обяви класирането по Втория етап от „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд”. Очаквано интересът към него бе изключително нисък, а всеки блок с редовни документи е бил одобрен. Причината е, че по програмата до 80% от средствата са безвъзмездни, а остатъкът трябва да се плаща от собствениците на апартаментите.
По цялата програма са били класирани 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации от общо 307 предложения. 25 блока не са получили одобрение заради пропуск в документацията или сами са оттеглили заявленията си. Общата стойност на проектите е 152 млн. лева.
От Община Пловдив документи бяха подали 10 жилищни сгради, като 8 от тях бяха одобрени. Проектите са на стойност от 5,8 млн. лева, а безвъзмездната финансова помощ е 4,3 млн. лева.
На практика 50% от сумата е за един проект. Това е многофамилната жилищна сграда на бул. „Свобода” от номер 33 до номер 39. Те ще получат 2,25 млн. лева от Европа, но ще трябва да съфинансират с 813 хиляди лева обновяването на блока си.
Още четири проекта от Община Пловдив са в район „Централен”, но са значително по-малки като мащаби. На ул. „Севастопол” 23 проектът е за общо 268 хил. лева, като 187 хил. лева са безвъзмездна финансова помощ. Другият е на ул. „Петко Каравелов” 7 за 600 000 лева, като 434 хил. лева са от Европа.
Другите две сгради в район „Централен” са на ул. „Борислав” 11 за 383 хил. лева, с 281 хил. лева помощ по програмата и на ул. „Петьофи” 22 за 323 хил. лева, от които 229 хил. лева безвъзмездно.
В район „Северен” и „Южен” има по един одобрен блок. В Къшияка собствениците на ул. „Средна гора” 5 са спечелили 290 хиляди лева, като ще трябва да доплатят остатъка до 407 хиляди лева. В Кючука проектът е за 606 хил. лева за блока на ул. „Македония” 53. Безвъзмездната помощ е 485 хиляди лева.
Двата неодобрени блока от Пловдив са отново в район „Централен” – ул. „Александър Екзарх” № 2 и ул. „Княгиня Мария Луиза” № 33.
Основната цел на програмата е подобряване енергийните характеристики на жилищните сгради, достигане на клас на енергопотребление „В“ на многофамилните жилищни сгради, намаление на енергийното потребление на страната, редуциране на емисиите на парникови газове, постигане на 30% спестяване на първична енергия за всеки обект от жилищния сграден фонд, намаляване на енергийната бедност, чрез намаляване на разходите за енергия, подобряване на условията и качеството за живот чрез технологично обновление и модернизиране на сградния фонд.
Още от категорията
Две сестри се срещат за първи път след 50 години, разбират за връзката си случайно от... ДНК тест