Две компании подадоха оферта за строителството на новата сграда на Математическата гимназия в Пловдив. Точно в 14:00 часа комисия в Община Пловдив отвори офертите, като участници в нея са пловдивската фирма „Агрила Инженеринг” ЕООД, както и „Мауербрюдер” ЕООД. В съдружие с втората фирма по поръчката са още 4 фирми в лицето на „Аеро Концепт Инженеринг” ЕООД, „Линеа” БГ ЕООД, „Бау Систем” ООД и „Архцентър – А” ООД.
Последните две дружества са на известния пловдивски архитект Тодор Абаджиев. На практика той пренебрегва нареждането на Камарата на архитектите в България, с което те забраняваха на свои членове да участват в поръчката. Те дори заплашиха с изключване и взимането на проектантската правоспособност на архитектите.
Зам.-кметът Темелков заяви, че е изненадан от това, че само две фирми са подали оферти. Според него е възможно това да се дължи на заложените допълнителни условия за ликвидност и оборот. Поръчката ще се работи без аванс. Стана ясно и че от кандидатите се изисква да удостоверят, че имат общо 28 млн. лева оборот за последните три години, както и са заложени допълнителни изисквания за изпълнение на проекти с минимум РЗП 10 000 кв. метра.
Припомняме, че преди дни Темелков обяви, че сезира ДАНС, гл. прокурор, НАП и други органи заради действията на Камарата. Той обяви и 50 000 лева награда за архитектите, които са готови да проектират МГ-то и другите две училища на инженеринг.
Както TrafficNews писа обществената поръчка е проектирането и изграждането на новата сграда на елитното училище. Стойността й е 29 750 000 без ДДС, като в нея са включени всички дейности, необходими за функционирането на школото и обучението на децата. За нея са осигурени 7,5 млн. лева в тази бюджетна година.
Зам.-кметът по образование Владимир Темелков, който е и възложител на поръчката, заяви че това е достатъчно на този етап, като гарантира, че останалите средства за цялостното завършване на процедурата ще бъдат осигурени.
В поръчката е включено проектиране, авторски надзор и самите строително-монтажни дейности. След избор на изпълнител той ще има 220 дни да изготви прединвестиционни проучвания, идеен, а след това и техническия проект. Оттам самите строителни дейности ще продължат поне 700 дни за всички дейности.
Учебните корпуси ще разполагат освен с класни стаи, също с центрове за „Млади изследователи“ и „Дигитални създатели“, както и собствена библиотека.Спортният център ще има два физкултурни салона, фитнес, зала за хореография, многофункционална зала и басейн. На открито ще има две футболни игрища, както и такива за баскетбол и волейбол. Предвидена е и лекоатлетическа писта. Зелените площи около сградата, ще бъдат над 2000 кв.м, като ще има и паркинг и велостоянки.