Как дроновете могат да бъдат заплаха, как могат да помагат, как се регулират действията на притежателите и ползвателите на дронове - това са само част от най-актуалните въпроси свързани с малките безпилотни летателни апарати, които бяха обсъдени днес на научно-приложния форум „Дронове и сигурност“ в Пловдив. Събитието бе организирано от катедра "Политически науки и национална сигурност" към Факултета по икономически и социални науки на Пловдивски университет.
"Безпилотните летателни апарати или дроновете, както ги наричаме накратко, са едно от нещата, които ще оформят нашето бъдеще. Първо, защото те намират различно и многообразно приложение, и второ, защото в тези машини има събрано и концентрирано знание от много области. Студентите, на които им предстои да се сблъскат с тях, ще учат, това, което ще се случва в бъдеще", посочи деканът на факултета проф. Станимир Кабаиванов.
Изкуственият интелект, неговото развитие, възможности, степен на изучаване и простраствено-физически граници бяха засегнатите в първия панел от форума, който бе представен от проф. д-р Станимир Стоянов - ръководител на лаборатория "Образователният портал на Центъра за електронно обучение (DeLC)" към ФМИ.
Той изнесе изключително интересна встъпителна лекция, в която акцентира върху т.н. "интелигентни агенти", които се базират на няколко основни характеристики - автономност, реактивност, проактивност и социалност. С други думи модерните дронове спокойно могат да бъдат съотнесени с тези параметри, тъй като те са оборудвани с редица сензори, които им позволяват да избягат от препятствие, да се приберат сами, когато батерията им е в своя край, да заснемат определен обект, както и да се свързват със системи и мрежи. Проф. Стоянов предупреди и за "сянката" върху тези технологии, която може да доведе до злоупотреба.
Все пак въпреки редица теории, проф. Стоянов успокои, че е невъзможно изкуственият интелект да замени човека и даде за пример един от популярните експерименти с японски хотел, чиийто персонал е само роботи, но в крайна сметка "машинното" е било редуцирано и към днешна дата човешкият фактор отново е водещ. Той обаче допълни, че всеки изкуствен интелект може да направи мощна мрежа, ако е свързан с "Интернет на нещата", "Големите данни" и кибер-физическите социални системи.
"Киборгът не може да е пълно копие на човека. Природата винаги ще има някаква тайна, която ние няма да можем да узнаем и постигнем", посочи проф. Стоянов.
Не на последно място професорът посочи как дроновете са широко приложими в земеделския сектор и обясни, че вече се използват все по-дейно в тази област. Предстои да стартира и пилотен проект в Пловдив, в който чрез специален дрон "Jitko" ще се следят различни показатели в землища в Марица, Садово и пасище в Родопите. В интелигентно земеделие дронът може да бъде използван за преценка на земна маса, определяне на количество продукция, водни ресурси и т.н. Реално в дроновете могат да се поставят всякакви сензори за нуждите на конкретното проучване и дейност.
Какви са законовите регулации за дронове, които трябва да знаем, за да пилотираме законно – пък бяха акцентите в панела на Диана Хаджиева, която е адвокат и консултант по защита на личните данни.
На първо място Хаджиева подчерта, че всеки трябва да определи категорията, в която попада неговият дрон, за да се съобрази с регламентите, които са различни за различните видове безпилотни летателни апарати. Тя разказа за част от изискванията при дронове под 25 килограма, които и са най-масовите на пазара.
За всички безпилотни летателни апарати пот това тегло /като в него влиза и превозвания товар, ако има такъв/ не се изисква специално разрешение за ползване на въздушното пространство.
За голяма част от дроновете, като тези попадащи в категории C1, C2, C3 и C4, трябва да се минат специални курсове, които да удостоверят, че пилота има познания за „летателна годност“. При част от по-професионалните и мощни дронове е необходимо тези курсове да завършват с успешно положен изпит. Подготовката и изпитите са към Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“.
В общия случай на дроновете е разрешено да летят на до 50 метра във височина и на 150 метра от управляващия. Има обаче и редица забранени места, над които нямате право да летите – болници, военни поделения, затвори, водни ресурси, осигуряващи питейна вода, заводи, произвеждащи боеприпаси и други продукти, свързани с отбраната, както и обект, свързани с производство и съхранение на електрическа енергия, горива, природен газ. В забранените зони са включени летищата, Президентството, Народното събрание и Комплекс Бояна.
Хаджиева напомни, че за първи път у нас се създава регистър на собтсвениците на безпилотните апарати над 25 килограма. Дроновете трябва да бъдат регистрирани от собствениците си с номер, като по този начин, ако се случи инцидент ще може да се установи с кой дрон точно е настъпил, както и да се идентифицира собственика. Всеки собственик е длъжен до 1 юни да регистрира дрона си.
Сигурността бе в основата на изложението на Антон Пулийски, който освен юрист и докторант в Технически университет, е и председател на асоциацията “Обединено Дрон Общество”, както и управлява проекта “Дрон Арена".
„Мисията, на която дълги години сме залагали, е свързана с безопасна и устойчива интеграция на дроновете във въздушното пространство в авиационен, правен, технически и етичен аспект. Сега си давам сметка, че аспектите са все повече. Дроновете навлязоха в различни области и останаха там трайно. Те се ползват за заснемане, обследване, събиране на информация по въздух, която намалява риска заради липсата на пилот. Процесите станаха по-лесни и по-безопасни. Изводът обаче бе, че ниските цени доведоха до широко разпространение, което пък от своя страна, за съжаление, доведе до увеличение на риска. Така множеството нови приложения доведоха до въпроса за безопасността и сигурността“, подчерта Пулийски.
Пулийски представи три „решения“, както самият той ги нарече, за приложение на дроновете в рамките на националната сигурност. Това са и три проекта, в който той е участвал и част, от които е координирал.
Първият казус касае кучето Дизел, което загина в антитерористична операция. Седемгодишната белгийска овчарка, носител на медали за геройство, даде самоотвержено живота си. Бе пусната на операция в апартамент на терорист, където трябваше да подуши има ли взривни устройства. Историята трогва изключително много екипа на Пулийски. Те разработват микро дрон, който да бъде използван за разузнаване, вместо да се жертват животи на хора и животни. Машинката е по-малка от човешка длан – лети невероятно бързо и към нея дори може да бъде прикрепена слушалка, чрез която да се запише и предава звуковата атмосфера. Същата организация, която губи Дизел, вече ползва такива дронове.
„Това са много малки дронове, които имат висока проходимост и могат да правят това, заради което Дизел загина. Така моята любима тема - сигурност, и едно хоби ни доведе до резултатите, че ние можем да спасяваме човешки животи. Екипът за създаване на дрона бе съставен от 14 човека. Поводът бе, че видяхме как хора участват в специални операции и ежедневно животът им е застрашен изключително много. Хора загиват, а ние имахме възможността да видим как този риск се управлява и да разпитаме хора как се случват нещата на практика. Така бе създаден дронът - базирахме се на малки дронове, които се използват за състезания, модифицираме ги за конкретните цели“, посочи Пулийски.
Вторият пример пък касае разработването на техен дизайн дрон, който може да прави химичен анализ на средата. Може да разпознава газове – задушливи, отровни, запалими. Между тях са амонячни изпарения, които впрочем се използват във филтриращите и климатични системи на големите магазини. 1 литър разлят амоняк може да убие човек, така че приложимостта на дрона може да бъде животоспасяваща, посочва Пулийски.
Третият проект е свързан с така наречените „асиметрични заплахи“. По този повод българите решават с поръчани през интернет части за дрон, които не струват крупна сума, да пробват да създават продукт, базирайки се само на различни видеа в интернет. Установяват, че навсякъде и всеки с определени познания може да се опита да конструира дрон, който може да нанесе щети с невероятни размери. Така се създава хакерския „Stinger drone”, който има за цел да покаже на обществото, че дроновете могат да са изключително полезни, но и изключително опасни в ръцете на зложелатели.
„Бяхме изправени пред предизвикателство за „асиметричната заплаха“. Това на практика значи средствата, с които постигаш един ефект, да са много по-малки от резултата. Хората често си мислят, че дроновете са просто едни играчки. За съжаление това не е така – съвсем скоро една „Тесла“ бе разбита с дрон. Високата проходимост на дрона дава възможност да се пробие физическата охрана. Това е дрон, който ни дава възможност ние да сме тук и да задвижа безпилотния апарат напримр в Дубай. Мога да направя всичко с него, свързвайки се по обезопасен канал, а той от своя страна да прихване мрежите на всички устройства, до които се намира в близост. Това е проект, който ще търпи голямо развитие. За радост ние го разработваме в насока безопасност и сигурност, а не хакерство. Искаме да допринесем за осигуряване на сигурността в различни критични инфраструктури “, посочи Пулийски.
Оказва се обаче, че в България все още няма звено, което да се занимава с управление на риска от атака с дронове.
„Преди година и половина в нашата катедра поставихме фокус върху Киберсигурността. Разглеждането на въпроса за риска при употреба на дронове е част от тази област, и то в контекста на злоупотребата с технологии. Към днешна дата рискът за атака с дрон не се управлява, съответно не може и да се развива нужното противодействие. Това не е само мое мнение, това е мнение на всички експерти. Затова ние сме се съсредоточили върху това и смятаме, че постигнахме високо ниво на обучение и практическа насовеност“, посочи Алексей Петров, който е ръководител на катедра по "Политически науки и национална сигурност".
Форумът завърши със зрелищна демонстрация на дронове от всякакъв калибър, като част от тях бяха представените от Пулийски. В летежа се включиха големи дронове с термокамери и далекогледи, които могат да засичат всякакви обекти и чудесно биха влезли в употреба на полиция, пожарна и военни служби.