
Слабостта на Европа е преодолима, защото тя е достатъчно богата и притежава културни преимущества, за да започне да става силна занапред, но това изисква стратегическо управление и постигане на единство.
Това коментира пред БНР университетският преподавател доц. Николай Крушков, специализирал в областта на икономиката, технологиите и сигурността, ръководител на катедра в УНСС.
"Много са причините Европа да загуби своето влияние в световната политика - сред тях на първо място е обществената разединеност, отсъствието на стратегическа визия, десетилетия без собствена военно-политическа доктрина, загуба на технологични предимства. ... Все повече се връщаме към оценки, които даваше Кисинджър на Европа, те са свързани с това, че Европа все повече не може да участва в решаването на бъдещето на света. Дори по въпроси, свързани със самата Европа, видно от разговорите САЩ - Русия по спирането на войната в Украйна, европейските лидери не са поканени да участват, а преговорите се водят в Саудитска Арабия. Това е достатъчно показателно. ... Дошло е време Европа да се замисли за стратегически решения за това какво да я върне на масата на глобалните играчи, където доскоро беше, когато имаше в по-голяма степен единство в обществото, когато имаше по-силна и конкурентоспособна икономика. Насоките в управлението трябва да бъдат към поставяне на масата на стратегическите решения, а не какво ще се случи днес и утре", изтъкна той.
Доц. Крушков посочи две основни теми пред Европа - ролята на правителствата в страните от ЕС и образование, развиващо критично мислене и предприемачество в младите хора.
"На Европа ще ѝ трябва много труд - високоефективен и високоспециализиран, защото е загубила много време и трябва да догонва производителността на Далечния изток и дори на Турция. Втората дилема, която трябва да бъде сложена на масата, е дали европейците искат Европа на нациите и въпреки принадлежността към ЕС държавите да развиват национализъм и националистически движения. Или искат по-голямо обединение в рамките на ЕС, реална федерализация на Европа с реална обща икономика, обща валута, общо централизирано планиране в икономиката, което ще рече по-висока степен на отказ от национален суверенитет".
Според него в настоящия момент на криза на Европа е необходима федерализация с единно правителство с не голяма численост и задачи - може би федералните задачи трябва да бъдат само в областта на образованието, икономиката, транспорта и технологиите.
"Когато ще инвестираме пари в отбрана, важно е да бъдат в технологии, а не в продукт, т.е. да развиваме европейските технологии. На второ място да се помисли за технологична специализация на европейските държави, не всички да правят всичко. Най-малкото защото това поражда конкуренция", обясни той.
Доц. Николай Крушков изказа мнение, че по всичко личи, че войната в Украйна ще завърши съвсем скоро:
"Каквито и да са резултатите от преговорите, които престоят в неделя в Джеда, забележете, че Украйна и Европа не участват в тях. ... Войната е на територията на Европа и е важен какъв ще бъде постигнатият мир. ... От поведението на Макрон и Стармър личи, че искат Европа да застане на масата за преговори, но разединението в европейското общество и националистическите тежнения доведоха до това, че САЩ не искат да се срещат с лидерите на ЕС. Правилното решение е към обединение и създаване на общоевропейска конкурентоспособност, която да позволи връщането на масата на световните лидери".
Още от категорията

Издирват младо момиче от Раковски

Верижна катастрофа на АМ "Тракия" край Пловдив

Акценти






Издирват младо момиче от Раковски


Керкез: Тръвам си на 99%, искам да съм шампион, а тук не мога
