Започват да се запълват някои от липсите на антибиотици за деца и възрастни, както и на противогрипните препарати в Пловдив.
Припомняме, че миналата седмица в аптечната мрежа имаше дефицит на 23 антибиотични суспензии за деца от общо 42. В аптеките нямаше и всички пет вида Аугментин, четири вида Амоксиклав, Азатрил, Бисептол, Зинат, Медоклав, Панцеф, Цефаклор, Валдоцеф и др. Липсваха и сиропните форми на парацетамакс и ибупрофен.
Към днешна дата голям процент от липсващите антибиотици имат свой аналог на пазара, налични са и сиропните форми за деца.
„Не можем да кажем, че липсите са съвсем преодолени, но определено има раздвижване. На пазара вече са налични алтернативи на липсващите антибиотици, но някои от тях все още не са налични. Сиропните форми на ибупрофен и парацетамакс не са налични навсякъде, има количества, но не във всяка аптека, тъй като търговците на едро не могат да изпълнят изискванията на търговците на дребно и не се знае кой по колко и от какво е успял да зареди. Вече са налични и противогрипните препарати”, обясни собственик на аптека и председател на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия Стайкова.
Тя допълни, че вече има доставки и на комбинираните тестове за грип и Коронавирус, но няма търсене от хората. Тя призова всички, които имат симптоми на някакво заболяване да си направят тест, за да могат лекарите да прилагат адекватно лечение.
По въпроса с дефицита на лекарствата за диабетици Стайкова обясни, че проблемът с липсата на „Оземпик” все още не е разрешен и не се очакват доставки до февруари. Продуктът няма заместител, има подобни препарати на други фирми, но пациент, който е получил протокол за „Оземпик” не може да го смени с друго лекарство.
„”Тресиба” и „Фиасп” са налични в аптечната мрежа, но не в толкова големи количества, че да смятаме проблема за разрешен. Ситуацията с лекарствата е много динамична в момента и всичко зависи от потока на изписаните рецепти. Има количества, но при голямо търсене не можем да твърдим, че те ще бъдат напълно достатъчни”, заключи тя.