„При пожари най-често говорим за прахови частици във въздуха. Но в случая със сметището в Цалапица се говори за коктейл от изгорели газове. Заедно с праховите частици във въздуха може да има и много химикали, които имат най-разнообразни ефекти. Праховите частици са смесени с много други химикали при пожар в сметище".Това каза в студиото на bTV Новините пулмологът д-р Петър Чипев.
Според него не е важен само състава на коктейла от изгорели газове, но и продължителността на излагане на организма – дали ще са 4 часа, дали ще са 24 часа, или по-дълъг период.
„Последиците могат да бъдат разнообразни. Остри – свързани с усложняването на хронични заболявания. Или хронични – свързани с възпалителни процеси и промени в ДНК-то на клетките“, обясни още той.
Пулмологът посъветва хората в рисковите групи – хронично болните, бременните и майките с малки деца, да вземат мерки.
„Най-добре би било хората да си останат вкъщи, ако не им се налага да излизат навън. Но ако се налага излизане, по-добре е да се слага маска за лице“, поясни д-р Чипев.
Той е категоричен, че не е нужно за всяка малко дразнене в гърлото при замърсяване на въздуха да се тича към лекарският кабинет. Според него хронично болните хора са наясно със състоянието си и знаят, кога се налага да потърсят медицинска помощ.
„Бензена е един от многото химикали, които се получават при горенето на отпадъци. В общи линии той е вреден, дори бих казал токсичен и канцерогенен – зависи от комбинацията на молекули, както и за продължителността на излагането на този химикал“,
Той посочи, че бензена го има и в тютюневия дим, така че той е най-опасен за пушачите