
„Ще проспи ли кметът разпродаването на държавни имоти? Казармите сред виталните терени за развитието на Пловдив“, тази статия на TrafficNews бе публикувана още на 27 май, когато стана ясно, че Правителството обяви нова програма за управление на държавната собственост, като идентифицира 4400 държавни имоти – сгради и поземлени терени.
Докато се чакаше официалния списък с имоти, които правителството има намерение да продаде Борислав Инчев от „Браво Пловдив“ първи повдигна темата с държавните имоти и спешната нужда от реакция от Община Пловдив. Той отправи питане към кмета Костадин Димитров какви мерки са предприели Община Пловдив, като в изявлението му по недвусмислен начин стана ясно , че градската управа трябва да вземе важните терени за развитието на града и борбата срещу презастрояването.
След като стана ясен и списъкът с имоти за Пловдив, които държавата смята да продава на търгове, в тях попаднаха 30 дка в Гладно поле, които са свръхапетитни за инвеститорите. Имотите се намират около мол Плаза, като върху тях може да изникне жилищно гето със 100 000 РЗП.
На последната сесия на Общинския съвет Борислав Инчев и кметът Костадин Димитров отново влязоха в дебат за бъдещето на тези парцели. Димитров уверено заяви, че всяка седмица си заделя по един ден, за да обикаля министерските кабинети и да си говори с министри по теми за Пловдив, включително и за такъв тип имоти.
„Комуникацията е много важна и това е начинът. Задавайте темпото и аз ще реагирам адекватно“, заяви тогава Димитров. Въпреки че темпото за тези имоти отдавна бе зададено, не Община Пловдив реагира адекватно, а две от групите в Общинския съвет, които не са част от управляващото мнозинство.
В рамките на един ден групите на ПП – ДБ и „Независими за Пловдив“ внесоха предложения за придобиването на 4-те имота в Гладно поле.
В предложението на ПП – ДБ е записано, че бъдещото развитие на социална инфраструктура, паркове, културни и спортни пространства.
“Това са четири празни парцела, за които държавата декларира, че вече не са ѝ необходими. Всички те са в близост до Гладно поле. Ако не са необходими на държавата, то община Пловдив от години страда от все по-задълбочаващ се проблем - стремглаво увеличаващ се темп на живущите. Общината не е готова да смогне, като това се дължи и на липсата на достатъчно големи терени”, заяви днес на брифинг Веселина Александрова.
В предложението на новата група в Общинския съвет пък е записано, че два от исканите терени са предвидени в годишната програма на община Пловдив за изграждане на улична мрежа, необходима за развитието на квартала и подобряване на транспортната свързаност. Третият е подходящ за нов парк или озеленена зона с обществено предназначение, предвид недостига на зелени площи в района.
Очакват се и предложения за други имоти да бъдат вкарани в решението, което ще се гледа на предстоящата сесия.
Още от категорията

Две трети от пловдивчани смятат, че електрическите тротинетки трябва да бъдат забранени

Затварят плувен комплекс „Младост" за профилактика
