„Не се подлъгвайте и не давайте в никакъв случай пари на измамници!”, това призоваха доброволци пловдивски пенсионери. Под тепетата се проведе кампания „SOS! Сигурност!”, която е част от проекта „Мобилни социални екипи”. Десетки пенсионери се събраха в клуба на бул.„Васил Априлов” в район "Централен". Доброволците не просто информираха възрастните хора за „ало”измамниците, но разиграха различни сценарии и разкриха най-често използваните методи и схеми, които използват те. Пенсионерите също се включиха в лекцията и разказаха редица примери от своя собствен опит, в който са били на косъм от това да дадат парите си на мошениците.
„Звъняха ми посред бял ден и използваха децата ми. Винаги съм знаела, че това е измама, но за момент повярвах, за щастие, обаче бързо се опомних и затворих телефона. Моя приятелка, обаче не успя да се осъзнае навреме и даде над 10 000 лева”, разказва 80-годишната Донка Иванова.
Доброволците говориха с възрастните хора още за това как да реагират при земетресение, наводнение и различни аварии. Дискутираха и теми за здравословното хранен. Наред с лекцията пенсионерите си премериха кръвното налягане на специални апарати.
В проекта участие взимат Община Пловдив, БЧК, УМБАЛ „Свети Георги” и компания Трафик.
Подобен проект вече е реализиран в малките населени места около Пловдив, съвместно между БЧК и компания „Трафик”, но за първи път в областен град стартира такава услуга. Община Пловдив е първата голяма община, която се ангажира да приложи модела.
За програмата може да се кандидатства по няколко начина. Обособен е кол център, който ще бъде на разположение на гражданите 24 часа в денонощието. В социалната приемна на БЧК, в социалните служби на Община Пловдив и районните кметства желаещите да се включат в програмата могат да получат цялата необходима информация.
Всеки от потребителите ще има непрекъсната връзка с денонощния кол център. Сътрудници ще се обаждат на потребителите поне два пъти седмично, за да следят тяхното състояние. По график ще се закупуват изписаните лекарства от личния лекар. Също така ще се доставят и хранителни продукти при заявка. Самотните хора ще бъдат посещавани от социални асистенти, а доброволци ще ги придружават при разходка или у дома. Ще се организират посещения при личен лекар, а при нужда и бърз достъп до лечебно заведение.
В специалните мобилни екипи ще има обучен човек, който може да прецени дали някой трябва да бъде транспортиран по най-бързия начин до болница. Като партньор в проекта, УМБАЛ „Св. Георги” осигурява обслужване с приоритет на потребителите при пристигането им в Спешния център.
Още от категорията
Заплатите ще растат по-бавно през 2025г.