Вътрешният министър Даниел Митов изнесе в Народното събрание обстойна хронология на действията, свързани със скандала около контрабанден канал за цигари в Пловдив, който предизвика сериозен обществен и политически интерес. Изказването му бе направено по време на дебатите по внесения вот на недоверие към правителството. Митов подчерта:

„Длъжен съм да взема отношение по многократно споменаваното в публичното пространство Министерство на вътрешните работи.“

Освен действията на МВР по време на акцията и след нея, той заяви, че е разговарял с двамата от оперативните работници, чийто имена бяха изкарани в някои медии. Те са заявили пред министъра, че не са „маймуни“ да ги разхождат в парламента, а искат оперативна самостоятелност, за да си вършат служебните задължения.

„Две седмици преди да започне публичното размахване на чатове в полза на определени пловдивски адвокати и техните клиенти от олигархични кланове в града, лично се запознах с гледната точка на двама от тези оперативни работници относно акцията“, заяви Митов, вероятно визирайки Иван Демерджиев.  Според вътрешният министър целия шум около скандала с цигарите е възможно да цели именно да прикрие контрабандния канал и действителна корупционна схема.

Министърът започна с детайли за акцията на ГДБОП – Пловдив, проведена на 19 ноември 2024 г. в Пловдив и землището на село Скутаре.
„В резултат на тези действия са намерени и иззети 588 мастърбокса с кутии цигари без български акцизен бандерол,“ съобщи той. По думите му, по Закона за МВР са задържани четири лица за срок до 24 часа.

По случая е образувано досъдебно производство за престъпление по чл. 234, ал. 3, т. 3 във връзка с ал. 2 от НК и чл. 212, ал. 2 от НПК. Първото действие по разследването – оглед на местопроизшествието – е извършено на 22 ноември 2024 г.

В хода на разследването в село Царацово, област Пловдив, е открито депо с 24 989 000 къса цигари без български акцизен бандерол и устройство за тяхното съхранение.

Министърът продължи с хронологията:

„На 27 ноември служители на ГДБОП Пловдив подават сигнал в Окръжна прокуратура Пловдив, че заместник-директорът на службата възпрепятства работата.“ На следващия ден прокуратурата образува досъдебно производство, което впоследствие е прехвърлено на Софийска градска прокуратура и Комисията за противодействие на корупцията (КПК), поради високата длъжност на замесеното лице.

На 29 ноември 2024 г., с заповед на тогавашния вътрешен министър Атанас Илков, е разпоредена вътрешна проверка, осъществена от дирекциите „Вътрешна сигурност“ и „Инспекторат“ в МВР. Проверката приключва на 17 януари 2025 г., ден след встъпването в длъжност на Митов, като резултатите са оформени в класифициран доклад.

„След като се запознах с резултатите, докладът беше изпратен по компетентност на Окръжна прокуратура – Пловдив, на директора на ГДБОП като дисциплинарно наказващ орган и на Института по психология на МВР“, уточни Митов.

На базата на този доклад е образувана преписка за престъпление по служба по чл. 282 от НК, която е присъединена към досъдебното производство, водено от Софийската градска прокуратура и КПК.  На 19 март 2025 г., със заповеди на директора на ГДБОП, започват 10 дисциплинарни производства, включително срещу началниците Иван Иванов и Мариян Митков.

„Никой от служителите, които са подали сигнала, не е наказан,“ подчерта министърът.

Считано от 9 декември 2024 г., Иван Иванов е преназначен на изпълнителска длъжност разузнавач. Същото се случва и с Мариян Митков на 7 април 2025 г., като министър Митов обясни, че последният е бил в дълъг отпуск и реално не е ръководил отдела от момента на инцидента. От началото на април секторът има временно назначен ръководител. Крайният срок за становище от дисциплинарно разследващия орган е 18 юни 2025 г.

Скандалът се разраства на 10 април 2025 г., когато неправителствена организация публикува скрийншотове от чат в WhatsApp на служители от ГДБОП – Пловдив. Митов  изрази „сериозни съмнения дали целта на публичното говорене не е да възпрепятства текущото разследване за корупция.“

На 2 април 2025 г., със заповед, старши комисар Калин Литов е назначен за заместник-директор на звено за подпомагане на министъра. На 7 април срещу него започва дисциплинарно производство, а на 9 април той е отстранен от длъжност, считано от 10 април.

„Когато има образувано наказателно производство, то има предимство пред дисциплинарното,“ подчерта министърът, като добави, че разкриването на случая публично възпрепятства разследващите органи.

Митов обясни и процедурата по уволнение в МВР:

„Необходим е спазен процес по материално-правни и процесуални норми. Нарушаването на тези процедури води до отмяна от съда и финансови загуби за министерството.“ Той призова да се прекратят „спекулациите за незабавни уволнения“, докато не се извърши пълна проверка.

На 17 март 2025 г., министърът провежда среща в МВР с двама оперативни работници от ГДБОП по тяхно искане, в присъствието на членове на политическия кабинет. Той цитира съобщение от един от служителите, изпратено на 11 април:

„Гледам, че заигралите с казуса, свързан с нас, политици, журналисти, кръгове, имащи интерес, твърдят, че сме искали да говорим пред Народното събрание. Пълни глупости. Не искаме да говорим пред никой. Искаме само адекватно и относително независимо от две пловдивски глутници ръководство. Не сме маймуни в зоопарка да ни показват. Ние проблем с министъра нямаме и той с нас няма.“

Митов засегна и темата за сивата икономика, като цитира проучване на „Виза България“, според което през 2023 г. тя е възлизала на 34,6% от БВП.

„През 2022 и 2023 г. нито ГЕРБ е управлявала, нито аз съм бил вътрешен министър,“ заяви той. По отношение на контрабандата на цигари, той посочи данни от цигарените компании, според които през първата половина на 2021 г. контрабандата е била под 2%.

Митов подчерта, че в момента се водят две линии на разследване – едната от Софийска градска прокуратура и КПК, към които МВР оказва пълно съдействие, и втора – вътрешна проверка, „чийто доклад е класифициран и приложен към досъдебното производство.“
Той добави, че оперативните работници от ГДБОП – Пловдив са разпитани като свидетели и носят отговорност за разгласяване на данни от разследването, но това е „в компетентността на друга институция, а не на министъра.“

„Оперативните работници по принцип не са публични фигури и разгласяването на информация за тяхната дейност носи рискове,“ каза министърът и завърши с надежда, че досъдебното производство ще събере достатъчно доказателства и ще бъдат предприети необходимите мерки съгласно закона.

Киселова спря изслушването на Митов за контрабандния канал в ПловдивПо случая се води проверка от Комисията по противодействие на корупцията