
Националната агенция за приходите продължава с акциите си както в Пловдив, така и в областта. Магазин за хранителни стоки и железария в село Браниполе отнесе сериозен акт след проверка.
По време на инспекцията са били установени сериозни нарушения, свързани с данъчното законодателство, което е довело до съставянето на санкция за 1000 лева.
През август агенти под прикритие влезли в магазин Стохи. След направата на контролна покупка те се легитимирали и направили стоп каса. Инспекторите се фокусираха върху финансовите документи, касовите апарати и отчетността на продажбите.
Изваден бил отчет до момента и били отворени касите. Оказало се обаче, че между изброените пари и отразените по касов апарат няма еквивалент. В касата имало с 420 лева повече, отколкото са били отразени на фискала.
Управителят оправдал разликата в касата с факта, че сумата била приготвена от вечерта и е за плащане по фактура към доставчиците. Това обаче не било отразено по апарат чрез функцията служебно въведени и се оказало проблем за търговеца.
Макар обясненията му да са били логични, данъчните не му простили грешката и съставили акт на управата на магазин Стохи.
След месец било издадено и наказателното постановление с размера на наказанието, а именно 1000 лева. Недоволни от глобата, собствениците на санкционирания обект подали жалба в Районен съд за отмяна на наказателното производство.
Пред магистратите изложили аргументи, че глобата е прекомерна, че случаят е маловажен и че действително не се касае за нарушение на закона.
Не на такова мнение е бил Районен съд. Според магистратите случаят е класически такъв на нарушение по чл. 33 от Наредбата, както правилно е приел наказващият орган. Ето защо съдебния състав не е уважил щението на дружеството и е потвърдил санкцията.