Един от парковете в сърцето на Пловдив, изграден за над 1 млн. лв. с идеята да бъде привлекателен за туристи, е сякаш забравен. Площад „Шахбазян“ е открит преди по-малко от година, а към днешна дата изглежда напълно занемарен. Минете ли през парка, ще ви направят впечатление фасове от цигари, опаковки от храни, бутилки, капачки и дори чинии. Поливната система изглежда също не си върши работата, понеже част от зелените площи на площада са изсъхнали, а да не говорим за фонтана, който дори не работи.

За него особено собственикът на фирмата изпълнител се похвали, че „водна каскада, стичаща се в красиво оформена водна площ ще радва посетителите на парка.“ За жалост обаче той в момента е пресъхнал и мръсен, а цветята около него са овяхнали и неподдържани.

“Сред новите неща са още зелен тунел и изградени перголи, които ще образуват водна мъгла през горещите дни.”, по които обаче катерливи и пълзящи растения в по-голямата част липсват. 

Почистването на мястото също изглежда сериозен проблем. Навсякъде има изхвърлени фасове и опаковки от всякакви храни. Разбира се, тук отговорност носят както институциите, така и гражданите. Всеки би следвало да е отговорен за боклука, който оставя след себе си. Неслучайно има поставени кошове. Ако жителите не пазят това, което се изгражда за тях, няма как някой друг да се погрижи.

Идеята на кмета на район „Централен“ Георги Стаменов мястото да се превърне в сборен пункт за хората, дошли да разгледат Пловдив, изглежда е невъзможна при вида на площада.

„Абсурдно е толкова чакан проект да изглежда по този начин. На мен дори не ми е приятно да седна да почина замалко“, коментира пловдивчанка. Други се възмущават не само на самото състояние на площада, а и на хората, които го посещават: „Тук се събират вечери да пият, идват и много хора от ромския квартал, които не поддържат“, коментира друга живееща в района.

Площад „Шахбазян“ в действителност не изглежда по начина, по който се предполага, че трябва да изглежда един парк и това е видимо за всеки. Тук идва ред и на органите, които отговарят за него, да изкажат становището си.

TrafficNews се свърза с директора на ОП „Градини и паркове“ Антон Георгиев, който заяви, че фонтанът не е в експолатация, понеже има сифони, които са с най-висока точка във водната площ вместо най-ниска.

„Когато тръгват да източват водата от съоръжението, има много тиня и кал, които са се образували вследствие на микроорганизми. Изключително трудоемко е да се източва тинясалата вода.“, заяви той.

Той допълни още, че често деца от малцинствата, които посещават площада, се къпят във фонтана, хвърлят камъни и пясък.

„Кметът Стаменов също е запознат с казуса и ще отидем лично на място, за да вземем решение. Ако има гаранционен период, фирмата да дойде и да си оправи грешките. За момента сме преценили, че е по-добре да не работи.“, заяви той.

За напоителната система на мястото твърди, че работи без проблем.