Текат действия по събаряне на два търговски обекта в центъра на Пловдив. Работници свалят дограми и подготвят за бутане имотите в парцел с административен адрес на ул. "Антон Тайнер" 3. Според собствениците на имотите - действията на работниците са напълно незаконни. От район "Централен" обаче има издадена заповед за събаряне, която е влязла в сила, обясни кметът на район "Централен" Георги Стаменов.
До ситуацията се стига след години административни и съдебни битки заради сложен юридически казус, в който са замесени фамилиите на трима пловдивчани, район "Централен" и Община Пловдив. Става дума за три обекта, изградени върху терен частна общинска собственост. Целият парцел е с големина от 783 кв.м., но около половината от него е заета с обектите. И трите имота са затворени от няколко години. Първо затваря магазина, който вече не функционира от над 10 години, едното кафене променя статута си на офис, който бива освободен преди две години от наемателите, а третият обект – заведение, затваря преди година, след смъртта на управителя му.
През 2020 година район "Централен" изважда заповед за премахване на строежите, която бива обжалвана. Само за един от трите имота - заведението, стопанисващите обекта печелят делата. За останалите два има решение от ВАС, потвърждаващо заповедта за премахване. По думите на собствениците обаче съдебните битки продължават.
За втори ден те викат полиция, за да спрат дейностите по бутане в зоната, защото според тях се унижожава частна и неприкосновена собственост. Вчера следобед след намеса на МВР-Пловдив дейностите бяха прекратени, но днес от сутринта продължава събарянето.
Как се стига до ситуацията?
Преди близо 30 години сградите са изградени по прословутия и вече отменен чл. 120 от Правилник за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство, който позволява изграждане на временни постройки.
Чл. 120. […] (4) По изключение, във връзка с временни нужди главният архитект (инженер) на общината може да разрешава в незастроени терени да се изграждат необходими временни постройки. Такива постройки могат да се изграждат и в държавни, в общински и в чужди имоти със съгласие на съответния собственик, изразено в писмено заявление до службата при общината. В разрешението за строеж на временни постройки специално се отбелязва срокът на ползването им. След изтичането на този срок или при заемане на терена за предвиденото по плана строителство временните постройки се събарят от ползвателя им, без да се заплащат. Временните постройки могат да се свързват и захранват с инженерни мрежи с временни връзки.
През 2002 година по времето на Иван Чомаков дори има сключен договор между Николина Стойчева - един от собствениците на имотите в зоната и община Пловдив за продажба на терена под сградата. Платена е и сума от 36,7 хил. лв. Договорът обаче е обявен за нищожен от Пловдивския районен съд през 2008 година. По това време сградата, която е частна собственост, вече има траен градоустройствен статут.
Стойчева през фирмата си ЕТ "Ники - Николина Стойчева" пуска молба в Община Пловдив, с която моли да ѝ бъде върнато заплатеното по нищожния договор, както и да ѝ се учреди право на строеж за обекта, който е бил изграден по чл. 120 ал. 4. Отговор обаче не е получен, т.е. има мълчалив отказ, казва внучка ѝ Силвия Абромова, която е поела бизнеса на Николина. През 2020 година има съставен констативен протокол от район "Централен", че собствениците на имоти върху частния общински терен нямат разрешение за ползване, нито сключен договор с Община Пловдив за наем, и в този смисъл нямат правно основание да ги използват.
Издава се Заповед за изземане на общинския терен, в която е разписано че тя подлежи на предварително изпълнение.
Първоначално имотът се е ползвал за заведение, а след това статута му е сменен на офис. След като получили заповедите, Абромова предупредила наемателите да се изнесат. Тя започва съдебна битка с общината и район „Централен“, която по думите ѝ не е приключила и до днес. Жената допълни, че има заведено дело и в Страсбург.
Въпреки това на 28 април камион и работници влизат и започват премахването на сградата.
„Разбрах от съседи, че имотът ми се руши. Заварих трима души от ромски произход да премахват дограмата. Викнах и полиция, след което работниците спряха дейност и напуснаха обекта. Днес обаче продължават дейностите по премахване и въпреки че отново извиках органите на реда, събарянето е в ход. В момента буквално унищожават имуществото ни. Никой не ни е обезщетил. Не сме получили известия, че ще се състои премахване на имотите, а съдебните спорове продължават. Унищожават нашето имущество - частна собственост. Работниците дори си прибират дограмата ни", посочи пред репортер на TrafficNews Абромова.
Другите собственици и съмненията им за строеж на сграда върху терена
В такава ситуация се намира и наследникът на магазин, лепнат до имота на Силвия – Кеворк Баздикян.
„Имаме актове 16 за всички обекти и влизането им в постоянния градоустройствен план на сградите като масивни постройки. След изтичането на сроковете и отмяната на чл. 120, трябваше или обектите да бъдат препродадени или освободени. Тъй като тогава имотите функционираха, наоколо нямаше нищо като инфраструктура, ние бяхме окей, че някой е свършил работата на общинската администрация. Тогава ни беше разрешено да идем, да си платим земята и да си получим магазините. От тогава несетне ходим по мъките. Ние не можем да приключим сделка, която общинската администрация не иска. Наясно сме, че теренът е апетитен. Един и същ съдебен състав гледа жалбите ни – една беше уважена, други не. Имам пълна документация за това“, посочи Баздикян.
Третият имот, за който е спечелено делото, продължава да бъде с неизяснен статут.
„През 2020 година и трите обекта получихме писмо, в което буквално ни изкарват, че сме цигански катун – че сме се самонастанили, построили нещо си без никакви документи и започват делата. Реално погледнато ние имаме всички документи, но във Върховния административен съд с еднакви документи получихме различни становища. Ние получихме, решение, че всичко е наред и няма да бъдем бутани, докато другите два обекта с абсолютно еднакъв статут – губят делото. В момента работниците се позовават на тази заповед. Аз вече нямам какво да обжалвам, но водя гражданско дело да се изясни статутът на сградата и да получим данъчна оценка на обекта“, разказа Стефка Савова-Кошутанска.
И тримата собственици твърдят, че имотите им са законни и че няма да се откажат да ги защитават. По думите им никой не ги е уведомил надлежно за дейностите по премахване и дейността се извършва от трима души, а не от фирма. Те изразиха съмнение, че се бърза имотът да бъде разчистен, за да може върху него да изникне нова жилищна сграда.
Влезли в сила заповеди за премахване
Кметът на район „Централен“ категорично заяви, че заповедта за бутане на двата имота е потвърдена от ВАС. Той посочи, че е наета бригада, която ще извърши бутането за своя сметка, като в случай, че има движима собственост в някой от имотите, който не е взета от обитателите им, тя ще бъде съхранена на склад.
„Законовата процедура е напълно спазена. Премахваме постройки върху общински терен. В годините те не се използват. Има издадени заповеди за премахването им. Заповедите са влезли в сила и дойде времето да ги премахнем и да облагородим градската среда. Решенията на Висшия административен съд единствено и само могат да се изпълняват. Мисля, че е крайно време такъв тип обекти, които създават много проблеми – не само от естетическа гледна точка, но и от гледна точка на сигурност, да бъдат премахнати и съответно имотът, който е 100% общинска собственост да бъде благоустроен и да създадем една много по-добра градска среда. Преди да се пристъпи към фактическото премахване се изпраща покана за доброволно изпълнение, в която покана се указва, че ако има движимо имущество, то трябва да бъде премахнато. Такива покани са изпратени надлежно и в двата обекта и са получени. Не са предприети действия. Изпратили сме писма от EVN и до ВиК, за да бъде спряно електричеството и водоснабдяването, и след това сме предприели действия по премахване на тези обекти“, посочи Георги Стаменов.
По думите му теренът ще бъде облагороден и ще се изгради паркинг за живущите в блоковете наоколо, които нямат достатъчен капацитет места за автомобилите си.
„Ще изчистим терена. Имаме одобрен проект за изграждане на паркинг. В зоната има тежък проблем с паркирането и с цел съхранение на зелените площи, идеята ни е във времето напред, там да се обособи паркинг, за да може зелените площи да останат такива – да са поддържани и озеленявани“, посочи още Стаменов.
Той категорично опроверга съмненията за жилищно строителство в зоната и посочи, че идеята е просто да бъде облагородена, тъй като в момента половината автомобили са върху зони, които би трябвало да бъдат озеленени, но са се превърнали в прашни и кални петна, заети от коли.
Собствениците пък са категорични, че няма да се предадат и вече са потърсили помощ и от Омбудсмана на Пловдив.