Бум на случаи на конюнктивит в Пловдив. Според очни лекари, практикуващи под тепетата става въпрос за вирусен конюнктивит. Добавят, че децата са в най-голям риск от заразяване с бактериален или вирусен конюнктивит, заради близкия контакт с много други деца в училище или детската градина и не дорбе изградени хигиенни навици.  

Вирусния конюнктивит е най-разпространения вид. Той е много заразен и често се разпространява в училища, детски градини, градски транспорт и обществени места. В много от случаите на вирусен конюнктивит са причинени от аденовируси.

Често се асоциира и с инфекция на горните дихателни пътища и възпалено гърло. Симптомите на вирусен конюнктивит включват парене, зачервяване, секрет, сълзене и сърбеж. Обикновено инфекцията засяга едното око, но може лесно да се пренесе и на другото.

Обикновено оплакванията са усещане за чуждо тяло в окото, зачервени очи, парене, сърбеж, болка, сълзящи очи, подпухнали клепачи, замъглено зрение, свръхчувствителност към светлина, както и обилно секретиране от засегнатото око.

Конюнктивит може да бъде причинен от вирус, бактерия или алергия. Бактериалния и вирусния конюнктивит се предават лесно от човек на човек, за разлика от алергичния конюнктивит, който не е заразен.

Специалисти твърдят, че вирусният конюнктивит обикновено отминава сам и не се нуждае от допълнително лечение. За облекчаване на симптомите се предписват капки за очи. Според лекарите болният е заразен около 3 до 5 дни.

Препоръките са да не се използват общи кърпи, за да не се заразят останалите членове на семейството. Същото така съветът за профилактика е добра лична хигиена и редовно миене на ръцете.