„Намерих парите за увеличаването на пенсии!“,  това гръмко обръщение пред медиите направи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Парите обаче няма да се намерени, а „отрязани“ от друго перо, което е за развитието на населените места – там където живеят и пенсионери, и полицаи, и заетите в частния сектор и техните деца.

Инфраструктурната програма за общините и без това бе здраво отрязана тази година, като максималните средства, които могат да се разплатят на 285 общини са 1,150 млрд. лева, поне до актуализацията на бюджета през лятото.

Както TrafficNews писа Пловдив не попадна с нови обекти в програмата, като заложените проекти са същите от миналата година – по-малко от 100 млн. лева. Общини като Варна и Бургас заложиха в тях по 350 – 400 млн. лева. Ясно е, че те няма да могат да усвоят всички тези средства, но те показаха амбиции в своята програма, както и че търсят помощ от държавата за тяхната реализация. В същото време обекти за 112 млн. лева за Пловдив, заложени в рамката на бюджета на служебния кабинет, отпаднаха. Това бяха детски градини, училища, паркове и инфраструктурни проекти.

Пловдив остана без нови обекти в Бюджет 2025, Варна и Бургас с проекти за 400 млн. леваПредвидените проекти за 112 млн. лева за детски градини, училища и улици отпаднаха, пренесоха само старите

„Намерените пари“ от Гуцанов, нужни за актуализация на пенсиите по швейцарското правило са 417 млн. лева.   Средства, които са крайно нужни на пенсионерите, въпросите са за сметката на кои общини ще е това? Министърът на труда и социалната политика, който е от Варна със сигурност ще успее да лобира, морската столица да вземе максимума, въпреки че кметът е от ПП - ДБ и не е част от управляващото мнозинство. В същото кметът на Бургас също има своята сериозна подкрепа в парламента, а София си е София…

Затова едва ли ще е изненада, ако отново се реже до кокал от средствата, предвидени за Пловдив, макар градът да се управлява от ГЕРБ.

А имаше ли откъде другаде да се „намерят“?

Докато навсякъде се реже на месо, за да може да се влезе в заложения 3% дефицит, парите, които не се пипнаха са в сектор „Сигурност и отбрана“ – 2,1 млрд.   Там военни и полицаи твърдо ще вземат 50% увеличение на заплатите. Парадоксално е, че част от парите за пенсии, които ще се вземат от общините, ще отидат отново за служители на МВР – т.нар. „хибриди“. Работещите пенсионери в МВР освен сериозно увеличение на заплатата, ще вземат и такова за пенсиите си

И отново проблемът не е в увеличаването на доходите, а за това, че е „на калпак“, без реформа и за сметка на други важни сектори в страната.

Ако това продължи то до няколко години България единствено ще може да покрива разходите за издръжка на публичните служби в страната. Впрочем много общини започват да опират до това, включително и Община Пловдив.

Средствата за издръжка стават все повече, за сметка на капиталовите разходи, а без вторите – развитието на града е невъзможно. Кризата в държавата и липсата на реформи пък означава, че Пловдив вече може и да не може да разчита на финансиране от държавния бюджет, защото там парите също изглежда са на привършване.

2 милиарда причини България да (НЕ) може да си позволи вдигането на заплатите в МВРРъста на възнагражденията на полицаите и военните ще отвори огромна пропаст не само в държавния сектор, а и в частния

 

Реформа или проформа! Пенсионирани полицаи си докарват министерски заплати след увеличението на възнаграждениятаЩом 6200 души от системата могат да работят след пенсиониране, то не е ли време да им се вдигне пенсионната възраст?