Точно 84% са читателите на TrafficNews, които заявиха в анкета в сайта на медията, че биха подкрепили бойкота срещу високите цени в големите хранителни вериги. Само 16% съобщават, че не биха се включили в него. Дали обаче в Пловдив „бойкотът” беше успешен и дали действително толкова много хора не влязоха в търговските обекти, или изгодните оферти все пак се оказаха по-силни от волята за търсене на справедливост?

Сутринта на 13 февруари броят на паркиращите коли на паркингите пред търговските обекти беше по-скоро оскъден, а свободните места бяха повече от заетите. Коридорите и касите останаха почти празни откъм купувачи, макар щандовете да предлагаха богато разнообразие от апетитни продукти и изгодни намаления. Имаше, разбира се, хора, които влизаха в обектите, но те по-скоро бяха единици , а и повечето на възраст над 60 години.

За мен цените са изгодни, затова аз днес няма да протестирам. Малките магазини предлагат стока на много по-висока цена с обяснението, че произходът бил български. Това не е така, мои близки са виждали търговски по големите пазари в Турция, които купуват на безценица, а после продават в пъти по-скъпо у нас. А наглостта на някои е още по-голяма – те дебнат промоции в големите вериги, купуват, после препакетират и отново продават по-скъпо. Контролът трябва да се засили сериозно,” – коментира Минка Ангелова. Тя сподели, че е родена през 1950 г. и знае много добре какъв е бил пазарът на хранителни стоки през миналия век и какъв е сега. Разликата била неимоверна.

Оказа се, че сред бойкотиращите бойкота е и Милена – млада жена на около 40 години, която излизаше от магазин на голяма верига с пълна количка. Причината да не се включи в протеста била, че няма друга възможност да напазарува за семейството си, освен в днешния ден около 10 часа сутринта. Същата причина да пазаруват точно днес посочиха и други жени на възраст между 35 и 50 години.

Просто днес е единственият ми почивен ден в седмицата, затова съм в магазина. Иначе подкрепям идеята за такъв вид протест срещу високите цени,“ – коментира Мария, която предпочела да емигрира преди 20 години от Молдова, а в момента е медицинска сестра.

Интересни се оказаха наблюденията на младия Георги, който коментира, че бойкот като днешния няма голям смисъл, тъй като в предишния ден забелязал хората да трупат продукти в количките си, сякаш ще се евакуират.

„Какво значение има, че днес не сме влезли в магазините, щом сме заредили хладилника за седмица напред при същите цени, от които иначе се оплакваме,“ – възмутен е мъжът. Допълва, че по принцип мнението му е, че цените са същите като тези в Европа, само че при доста по ниски заплати у нас, което понякога ги прави твърде скъпи.  

Интересно беше, че ако служителите в едни търговски обекти определиха посещаемостта като обичайна за часовия диапазон между 9:30 и 10:30 ч., то в други магазини определено отчитаха спад сред клиентите. Не така обаче стояха нещата около 17:30 ч., когато паркингите бяха значително по-пълни, макар и не толкова, колкото в обикновен ден. Тогава се оказа, че много от хората дори нямат представя, че се протестира днес. Направило им впечатление, че в търговските обекти го няма обичайният наплив, но не се запитали защо.

„Вярно ли има протест! Ами аз затова толкова бързо минах на касата,“ – коментира млад мъж на около 20 години, докато бързаше с пълната си количка към колата.

И все пак – да, имаше протест, макар да не беше чак толкова масов, колкото се очакваше. Но в крайна сметка винаги ще има по някой неразбрал или пък такъв, който е на друго мнение, нали?