
Диабетът е сериозно заболяване на организма, изискващо точна диагноза, правилно лечение и непрекъснат лекарски контрол. В този смисъл трябва да се подчертае, че самолечението с билки, тяхното продължително използване може да забави установяването на сериозно диабетно заболяване. За коригиране на нарушенията в обмяната на въглехидратите, най-характерният белег на заболяването (високо ниво на захар в кръвта, поява на захар в урината и др.), съвременната терапия разполага със специфични, високоактивни лекарства —инсулин и синтетични протпводиабетни средства за приемане през устата.
Преди откриването на инсулина хората по емпиричен път са стигнали до установяването на благоприятното действие на някои растения върху протичането и тежестта на заболяването. Днес едва ли може да се смята, че някакво средство от растителен произход би могло да замести инсулина при лечението на диабета, особено на тежкия диабет, диабета у млади хора, у деца и юноши. Заедно с това трябва да се има предвид, че някои растения с доказана способност да снижават нивото на кръвната захар могат да бъдат полезни при леки форми на диабет заедно със спазване на подходяща диета.
Растителните cрeдства могат да бъдат използвани и като допълнително лечение заедно с инсулин или с орални противодиабетни средства. Те правят възможно да бъде намалена дозата или честотата на прилагане на тези средства. Лечебните растения с хипогликемично (снижаващо нивото на кръвната захар) действие принадлежат към различни семейства, притежават активни съставки с различен химичен строеж и действат по различни механизми.
Някои от тези растения съдържат като активна съставка фитостеролови гликозиди (някои видове Ficus, африканската краставица и др.). Подобни гликозиди са намерени в листата на черната и бялата черница.
Други растения имат като активна съставка флавоноиди (например листата на маслината, плодната обвивка на фасула, листата на боровинките.). Известно е хипогликемичното действие на растения, съдържащи органични серни съединения: кромид лук, чесън, главесто зеле.
Алкалоиди с хипогликемично действие се намират в гръцкия сминдух, в редица африкански и индийски растения.
Докато хипогликемичното и противодиабетно действие на редица растения, използвани в народната медицина, е научно потвърдено, за други липсват сигурни научни доказателства.
Научно доказано е хипогликемичното действие на следните растения: жаблек, фасул, маслиново дърво, черна боровинка, орех, лук, чесън, зеле, дъбилен шмак, гopyxa, черна черница, бяла черница и на много други невиреещи у нас растения.
Източник: puls.bg
Акценти



„Мисия Марица" събира пловдивчани за голямо почистване

Негативната истерия в сутрешните блокове трябва да спре!




