Колко струва на пазара апартамент с площ 74, 35 кв. м от две стаи, дневна-столова, баня и  тоалетна, две тераси и склад, построен през 2017 година, на перфектна локация в район „Южен”? Ако се разровите в сайтовете за имоти или се обадите на брокер, то ще видите, че подобен апартамент трудно може да си закупите за по-малко от 800-900 евро на квадрат. Да не се каже, че това ще е топ сделка. С други думи трябва да приготвите поне 130 000 – 140 000 лева а него.

Едва ли има човек, който ако намери такъв апартамент за 99 221 лева, който няма да е щастлив. Очевидно обаче това се отнася единствено за свободния пазар, но не и за общинските служители, които могат да си взимат ведомствени апартаменти.

През последната година Общинският съвет одобри над 30 продажби на ведомствени апартаменти на служители. Обичайно цената бе доста под пазарната, но често се изтъква, че това е една от привилегиите заради ниските заплати.

Един от тези апартаменти бе продаден на ландшафтен архитект в общинското предприятие „Градини и паркове”.  Местният парламент разреши на арх. Десислава Танчева да си закупи жилището за 99 221 лева, което се намира в нова кооперация на улица „Околчица” в район „Южен”.   Както казахме цената е повече от добра, но не и за архитектката. Тя е завела дело срещу Общинския съвет, като е поискала цената да бъде намалена, тъй като била по-висока от пазарната .Цената бе определена от вече бившия зам.-кмет арх. Невена Балчева и одобрена от Общинския съвет, като стъпва на оценка на независим оценител.

По време на делото е направена експертиза от вещо лице, което е дало още по-ниска цена – 74 745 лева. Според него това са реални сделки, на които са се извършили продажби на подобни жилища. Съдът не е приел експертизата на вещото лице, тъй като той не е представил данни за аналогични имоти и сделки с въпросния апартамент.  След това е отхвърлил и жалбата на Танчева и така, за да закупи тя апартамента си, ще трябва плати 99 221 лева.

Тя работи в общинското предприятие от 2012 година, а първия си ведомствен апартамент е получила през 2014 година на бул. „Коматевско шосе”. След това тя се омъжва и тъй като има нужда от по-голям апартамент на нея й се дава  такъв на същата улица.

През 2016 тя ражда близнаци и отново иска по-голям апартамент, като в края на 2017 година общинският служител заживява в този на улица „Околчица”, който е току-що построен. Две години по-късно архитектката дава заявка за закупуване на жилището, а решението на местния парламент е прието през юли 2021 година.

Според наредбата, за да получиш ведомствен апартамент, трябва да работиш в общинската администрация или звено на бюджетна издръжка. Условието е да не разполагаш с жилище или идеални части от такова на територията на Община Пловдив. За да го закупиш след това, трябва да си живял 5 години под наем в общинско жилище – без значение кое. С други думи според наредбата, ако някои се нанесе в чисто нов апартамент, а 5 години е живял в друго жилище, той веднага може да поиска да го закупи.

Пловдивчаните, които не са на служба, и живеят в общинско жилище трябва да изчакат 10 години, за да поискат апартамента да го купят.