„С идването на арх. Петър Петров се отваря нова страница за Националния институт за недвижимо културно наследство. Знаете, че този институт страдаше по отношение на своето състояние – малобройни специалисти, липса на сграден фонд и възможност за работа. Започваме в нова светлина. Осигуряваме сграден фонд, преговаряме с кметството и Трайчо Трайков за нова сграда. По принцип зданието на КАТ трябваше да бъде за Института, но за съжаление не е. Търсим решения за огромния архив на НИНКН.” Това каза служебният министър на културата проф. Велислав Минеков. После даде думата на пловдивчанина, който до скоро заемаше поста главен архитект на район "Централен" в Пловдив.
„Интересът към НИНКН е оправдан и голям. Недвижимото културно наследство на България във времето се простира няколко хиляди години назад, разположено на цялата територия на страната. То е разнородно по своята същност – археологическо, архитектурно. Във връзка с това, и ключовото място, което заема НИНКН в тази система, то засяга много хора - собственици, ползватели, общински институти, църквата, организации, музеи, проектанти, инвеститори, изпълнители. Всички те са свързали по различен начин съдбата си с архитектурното наследство. Институтът ще отговори на очакванията на обществеността – на най-важните и проблемни моменти в неговата дейност”, каза Петров.
Той подчерта, че на първо място ще се фокусира върху проблема със забавянето на преписките по съгласуване. Ще пристъпи и към предприемане на адекватни мерки, свързани с опазване на наследството.
„Много е важно да се възвърне доверието в работата на института. От години има негативни настроения, които трябва да бъдат преодолени. Да работи прозрачно, да възстанови на диалога с научните общности, неправителствените организации, висшите учебни заведения. Важно ще бъде и подобряването на вътрешната организация”, каза още новият шеф на НИНКН.
Той подчерта, че за да се случи всичко това не трябва да се допуска експертността да бъде повлияна от външни фактори. Петров каза още, че са необходими промени, за да се опази сградният фонд, защото държавата не е в състояние да изпълни предписанията по ЗКН.
„Мисията е трудна,но не невъзможна. Ще стъпя към задачите си на принципа на диалогичността между всички институции, които имат отношение към опазването на културно-историческото наследство”, каза още арх. Петров.