Аграрният университет посвети честването на Деня на народните будители на проф. Димитър Димов и 70 години от издаването на романа му „Тютюн“. 

С поредица от различни инициативи и богата програмата, в Аулата на университета днес беше разказан живота на Димов, който е преподавал във ВСИ. На входа на ВУЗ-а се допускаха само хора със зелен сертификат, а цялото събитие протече при всички противоепидемични мерки.

"За мен е удоволствие днес да открия този празник. Денят на народните будители е празник, отбелязващ делото на великите български просветители, книжовници и революционери, будители на възраждащия се национален дух, със стремежи към образование и книжовност, носители на промяната в името на нашето по-добро бъдеще. Днес ние се прекланяме пред всички тях", откри събитието ректорът проф. д-р Христина Янчева

"По повод обявяване на празника за общонационален, тогавашния министър Стоян Омарчевски казва "Първата наша грижа е да обърнем погледа на нашата младеж към всичко ценно и светло от нашето минало и да я приобщим към това минало, за да почерпи тя от него бодрост и упование, сила и импулс към дейност и творчество. Нашата младеж трябва да знае, че животът само тогава е ценен, когато е вдъхновен от идейност, от стремеж; само тогава животът е съдържателен и смислен, когато е обзет от идеализъм, когато душите и сърцата трептят за хубавото, националното, идеалното". Днес това послание не губи своето значение и звучи със същата сила, както и в миналото. Обръщам се към вас с пожелание да черпите сила, знания и дух от нашите будители, защото вие също сте будители на нашето общество. Днес, в този тържествен ден, ние отбелязваме и 70 години от издаването на романа на Димитър Димов - една емблематична фигура - български писател от европейска величина. Много сме горди, че той е бил преподавател в Агрономо-лесовъдния факултет на Пловдивския държавен университет и е работил тук са нас, защото неговото име остава за бъдещото поколение", каза още Янчева и пожела здраве и целеустременост. 

В залата бе прожектиран филм, посветен на преподавателската дейност на проф. Димитър Димов в Агрономическия факултет, изработен от д-р Милена Катошева, гл.уредник на къща музей „Димитър Димов“ в София.

Сетне пасажи от "Тютюн" отекнаха в залата на различни езици - турски, гръцки, немски, френски, испански и български езици. Четенето на откъси бе представено от ученици от ПГ по МСС „Пейо К. Яворов“, гр. Гоце Делчев. 

Фоайето на университета пък посреща с изключително любопитна фотоизложба на тема „Пловдивските адреси на Димитър Димов и романа „Тютюн“, направени от студенти от специалност „Фотография“ от АМТИИ, гр. Пловдив, с ръководител ас. Соня Станкова.

"Това е проект, който реализирахме съвместно - АМТИИ и Аграрния университет. Тази година предизвикателство ни бе да се впуснем в търсене на местата, които са свързани със съдбата на Димитър Димов или носят неговото име. За студентите бе предизвикателство, защото те самите видяха, че нещата днес са съвсем различни от това, което са били. Това, че някои от местата са много различни, обаче не им попречи да се справят със задачата. Направи ми впечатление, че те искаха да запечатат обектите в най-добрата им светлина. Например при сравнение на Тютюневите складове ще видите, че сме ползвали стара снимка точно след разрушителното земетресение, а в момента те са по-разрушени от след земетресенията. Това е една много болна тема за Пловдив. Видях как студентите, навлизайки в темата решиха да направят вечерни снимките на осветление, за да придадат магичност на мястото, да ги направят по-ефективни и красиви, защото в края на краищата грозното не е за изложба. Те са естети - търсили са максимално добрите гледни точки", посочи Станкова.

 

Подобни размисли споделя и един от младите автори Георги Луков

"Това е един от първите ни проекти и ни е много интересно да ги правим. Преди да пристъпим към заснемане, трябваше да се потопим в историята на обектите и извършихме проучвания. Например аз заснемах къщата на Кочо Апостолов, който е бил приятел на Димитър Димов. Направи ми впечатление, че нещата, които снимаме днес са доста изменени спрямо тези, вдъхновили Тютюн. Затова е малко трудно да се хване историческия дух, предаден в романа. Но мисля, че се получи добре", сподели Георги пред репортер на TrafficNews

Сред заснетите места, свързани с Димитър Димов и имащи отношение към написването на романа „Тютюн“, които са представени в два плана - минало и настояще са:

 

Търговската гимназия (тук се е намирал първоначално Агрономическият факултет – 1945 г.).

Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ ПГВАД (проф. Димов е водил лекции и живял в стаичка на най-горния етаж).

Ул. Антим І № 14 – първата квартира, където е живял Димитър Димов

Ул. Кирил и Методий № 6 (домът Кочо Апостолов, вероятен прототип на експерта на „Никотиана“ Костов в романа) и на д-р Марена Колушева, прототип на Ирина от романа.

Места в Пловдив, носещи името на Димитър Димов, като ОУ „Димитър Димов“ , ул. Ген. М. И. Кутузов 2 и улица „Димитър Димов“ в ЖК Тракия.
Тютюневите складове

В РНБ „Иван Вазов“ във вестник „Литературен фронт“ от 1946 г. в бр. 2 е публикуван първият откъс от романа, озаглавен „Тютюнев склад“.

Портрети на лицата, прототипи на героите от романа: д-р Марена Колушева (прототип на Ирина), Кочо Апостолов (прототип на Костов), пловдивската журналистка Жули Левиева (прототип на Варвара), Ангел Куюмджийски (прототип на Борис). Тези снимки са предоставени от фонда на къща музей „Димитър Димов“.

Снимки от фонда на къща музей „Димитър Димов“, свързани с актьорския състав, изиграл главните роли във филма „Тютюн“ през 1962 г., включващи Пресконференция със създателите на филма и моменти от репетицията на сцени

В края на тържесвтото се проведе официално откриване на портрет на проф. Димитър Димов и преименуване на една от читалните на негово име – дар от ПГВАД „Христо Ботев“ гр. Пловдив. Портретът и табелата за читалнята, наименува „Читалня проф. Димитър Димов“, са изработени от дърво от ПГВАД с любезното съдействие на директора на гимназията, инж. Константин Костадинов. Училището е свързано с името на Димитър Димов, т.к. именно там през 1946 г. е живял и преподавал, защото сградата се е ползвала за нуждите на създадения през 1945 г. Пловдивски държавен университет. Събитието завърши с изложба на книги от и за проф. Димитър Димов от фонда на Университетската библиотека.