Агенцията за държавен финансов контрол(АДФИ) е установила 19 нарушения при възлагането на 7 обществени поръчки от Община Пловдив. Финансовата инспекция бе „изпратена“ по сигнал в Пловдив от Асен Василев, още докато бе министър на финансите. От АДФИ са проверили 7 големи обществени поръчки на стойност от 88 млн. лева без ДДС.
Те са били за: „проверка за законосъобразност относно спазването нормативните уредба в областта на обществените поръчки при откриването, провеждането и възлагането на обществени поръчки, както и проверка за законосъобразност относно изпълнението на сключените договори и документалната обоснованост на извършените плащания по тях“.
Сред обектите са били строителството на стадионите „Христо Ботев“ и „Локомотив“. Другите са: реконструкцията на ул. „Даме Груев“, проектът за Небет тепе и Източната порта; санирането на 5 жилищни блока през „Региони в растеж“; третият лот на Водния цикъл – за подмяна на канализационната мрежа на ул. „Брезовско шосе“, както и новата детска градина за 8 групи в „Тракия“
Седем нарушения от общо 19-те са свързани с начина на изготвянето на оценки при определянето на изпълните и липсата на възможност да се оценят техническите предложения в офертите. Според АДФИ се дава неограничена свобода на оценителната комисия, без да има механизъм за оценка на техническите предложения по същество, който да позволи да се оценят по-високо тези оферти, ако предлагат по-високо качество на изпълнението и/или по-добри технически характеристики. Това е довело до отстраняването на всички участници без един, който е избран за изпълнител.
Други 8 нарушения на Закона за обществените поръчки също са свързани с методиките при определянето на фирмите. Констатацията на финансовата инспекция за друг две нарушения е, че не са сключени писмени договори с външни експерти, който да оценява офертите на фирмите. От АДФИ са установили, че е в профила на купувача на Община Пловдив не са сложени и становище на Агенцията за обществени поръчки за наложен контрол по критериите.
Още нарушения от проверката на АДФИ са, че при изпълнението на договорите, сключени след проведените процедури за възлагане на обществени поръчки, е установено неспазване на договорни клаузи относно: - несвоевременно представен на възложителя финансово-строителен план и график за изпълнение на СМР; - неналичие на обезпечение с валидна гаранция във връзка с предоставени авансови плащания за два отчетни периода, с което не са защитени финансовите интереси на общината; - неспазване на единичните цени на материалите от анализните цени към количествено-стойностна сметка, неразделна част от сключен договор за обществена поръчка, представена с проектната документация.
За всички тези нарушения са съставени 19 акта за установено административно наказание, като предстои да бъдат глобени и виновниците за тези грешки. Възложител по всичките поръчки е зам.-кметът Пламен Райчев, като той вероятно ще бъде глобен по повечето от поръчките.
За някои от констатациите може да бъдат бъдат взети и последващи мерки по Закона за държавната финансова инспекция, като част от докладите да се изпратят към МВР или Прокуратурата.