Благодарение на тези слънца в медицината си запазих ръката. За първи път преживявам подобно нещо и емоциите са повече. Но се чувствам добре, спокоен съм и се възстановявам след тежката операция. Това сподели 60-годишният Цветан Кайряков, на когото бе поставена първата у нас реверсивна туморна ендопротеза.
Операцията бе извършена в Клиниката по ортопедия и травматология на пловдивската УМБАЛ "Свети Георги" под ръководството на началника на клиниката проф. д-р Владимир Ставрев в присъствието на консултанта проф. д-р Любен Стоков от специализиран център в Горна Баня, който е дългогодишен началник на Клиниката по костни тумори, и съдовия хирург д-р Евгени Иванов от УМБАЛ "Свети Георги". Специалистите са поставили протезата на мъжа след успешно отстраняване на тумор с тегло 1,5 кг.
"В миналото при такива големи тумори се налагаше ампутация на ръката, след което толкова млад пациент рухва психически. Но вече сме в 21 век и идеята е да се извършват органосъхраняващи операции”, обясни на брифинг проф. д-р Владимир Ставрев.
Затова специалистите полагат всички усилия, за да спасят ръката му. Самата операция е била изключително сложна и е продължила повече от пет часа. Цялостно е премахната туморната формация, половината раменна кост плюс раменната става и липсващия сегмент е заместен с индивидуална ендопротеза. В операционната е имало и драматична ситуация. Спрял токът и се наложило д-р Шишманов от КАИЛ да обдишва Цветан на ръка за няколко секунди, докато се включи автономното захранване на болницата. Но благодарение на бързата и професионална реакция, нямало никакви последствия за пациента.
„Проф. Стоков има голям опит в подобни операции, но с т.нар. анатомични туморни протези, каквито се поставяха досега в България. Те обаче ограничават движението в раменната става. Сред предимствата на поставената преди дни модерна реверсивна туморна ендопротеза са свеждане до минимум на следоперативните усложнения и запазване на двигателната функция", посочи проф. Ставрев.
Проф. Любен Стоков обясни, че освен всички останали предимства, тази протеза е избрана и заради цената, която е 3-4 пъти по-евтина спрямо други подобни. За тази Цветан е трябвало да доплати 6 500 лева. Останалите 1440 лв. са поети от Здравната каса.
„Туморът е толкова голям, защото на човека една година не са успели да поставят точна диагноза. Онкологичната костна хирургия не е позната на всички ортопеди. Малко са центровете в страната и УМБАЛ „Св. Георги” е един от тях”, обясни проф. Стоков.
След това пациентът е настанен в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение, където се възстановява в продължение на три дни. След като има пълния пакет иследвания, следващата седмица Цветан ще бъде представен на Онкокомитет и ще се реши как да продължи неговото лечение.
Още от категорията
Обвиниха бизнесмена Иван Тобиев и жена му за незаконен добив на инертни материали от Марица и Чая