
44 общински съветници гласуваха единодушно сградата на БНБ на края на Главната да стане публична общинска собственост на днешната сесия. Припомняме, че предложението бе на групата на ГЕРБ. С това решение се гарантира, че зданието, което е недвижима културна ценност, не може да бъде отчуждавано и прехвърляно в собственост на трети лица, освен в полза на държавата.
Нямаше никакви дебати около предложението и така то мина през местния парламент и тепърва ще се извършат и административните действия промяната да стане факт.
Сградата на ул. "Райко Даскалов" 51 е единична недвижима културна ценност от новото време, декларирана през 1985 г. с писмо на Националния институт за паметниците на културата. Тя е разположена в групова недвижима културна ценност А - система от улични ансамбли по ул. "Княз Александър I", ул. "Отец Паисий", ул. "Райко Даскалов", ул. "Христо Г. Данов" и площад Джумая. Сградата попада в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групов археологически и архитектурно-строителен паметник на културата, паметник на урбанизма и културния пейзаж в Историческа зона "Филипопол-Тримонциум-Пловдив".
Сградата на БНБ е построена по проект на арх. Анри (Хайнрих) Майер (1856-1930 г.) и е издържана в духа на късен класицизъм с подчертани ренесансови влияния. Майер пристига в България през 1878 г., а през 1892-а става главен архитект на Първото българско изложение и проектант на голяма част от павилионите. Строителството на първоначалната сграда на банката, една от най-представителните за времето си сгради, е осъществено по негов проект през 1909 г. В годините тя претърпявала надграждания, но е запазена оригиналната ѝ визия.
През 2013 г. Българска народна банка размени красивото здание с общински имот на бул. "Цариградско шосе". Служителите останаха да работят в нея, докато бъде построена новата им сграда. През 2021 г. кметът Здравко Димитров обяви, че ключовете за внушителното здание вече са в Община Пловдив.
В последните няколко месеца отново бе повдигната темата за функциите ѝ. Предстои местните власти да обявят конкурс. Има и изготвен проект за реставрация и консервация на фасадата, който е съгласуван с НИНКН.
Още от категорията

Атанас Узунов: Пловдив е люлката на празника на духа

Кметът на Пловдив: Да съхраним силата на българското слово

Акценти

Почина журналистът Асен Григоров







Цветна азбука разцъфна в сърцето на Пловдив за 24 май
