Само 24 часа след мащабната доброволческа акция за почистване на поречието на река Марица в Пловдив,  организирана от "Браво Пловдив" , сме свидетели на поредна арогатна постъпка. Наглеци са изсипали огромно количество строителни отпадъци на брега на реката. Огромната купчина е до моста на Марица , преди колелото за Пазарджик.  Този път – основно строителни отпадъци, изхвърлени безотговорно в зелените площи около реката.

Снимки, изпратени от граждани, показват чували с отпадъци от ремонти, строителни материали, стиропор и тухли, захвърлени на метри от изчистените участъци. Това предизвика възмущение сред участниците в акцията, които само ден по-рано отделиха от свободното си време, за да върнат красотата на едно от най-ценните природни богатства на града.

В събота над 500 доброволци събраха и изнесоха близо 1,5 тона отпадъци от Северния браг на реката.

„Недопустимо е – едни хора чистят доброволно, влагат труд, енергия и сърце, а други – с абсолютна безотговорност и мързел – изхвърлят отпадъци, сякаш природата е бездънно сметище“, коментираха доброволци.

Особено възмутителен е фактът, че в Кючук париж, в базата на ОП "Чистота" в Кючук Париж битови отпадъци могат да се депонират  безплатно. Там приемат и ограничени количества строителни отпадъци. Вместо това, част от гражданите очевидно избират по-лесния път – да замърсяват и рушат усилията на останалите.

Подобни действия не само обезсмислят доброволчески инициативи, но и показват дълбок дефицит на обществена отговорност и елементарна етика. При липсата на контрол и санкции, тази практика ще продължи да подкопава опитите за съхраняване на природната среда в града.

Отговорността за опазване на околната среда е колективна, а всяко бездействие и мълчаливо одобрение само задълбочава проблема. Необходими са както по-строги мерки от институциите, така и промяна в съзнанието на самите граждани – защото Пловдив и Марица не заслужават да бъдат сметище.

Марица се събужда: Над 500 доброволци извадиха 1,5 тона боклук от поречиетоВ мащабна акция хора от различни възрасти, организирани от "Браво Пловдив", показаха как общността може да променя средата.