Въпреки че из страната вали сняг, пролетта настъпи с пълна сила.

С нея се завърнаха щъркелите и лястовиците, а едни от най-любопитните създания по нашите земи се събудиха от дългия си зимен сън, пише glasnews.bg. Мечка, обикаляща по раззеленените склонове на Стара планина, бе заснета от мъж. Край нея смело- смело обикаляли и две малки мечета, които вече са поотраснали.

Величественото животно с интерес наблюдавало от ската, като смело пристъпвало по бездната. А едно то малките с лекота бутнало огромен камък надолу.  Авторът на кадрите съобщава, че е попаднал на мечките някъде в Балкана над Карлово. Той не публикува повече подробности за това къде точно и кога е забелязал мечката с мечетата – за тяхно добро.

„Карлово ми е Белица, но без клетки и огради“, констатира Георги Чаушев.

В миналото кафявата мечка е обитавала широколистните гори и ливадите в низините на България. С времето, заради урбанизацията и разрастването на населените места, естествените ѝ местообитания са били нарушени. Днес тя се среща предимно в най-високите части на Рила, Пирин, Стара планина, Родопите и Витоша.

Според данни на Изпълнителната агенция по околна среда, през 2018 г. броят на кафявите мечки в България е около 313 – значително по-малко в сравнение с 2011 г., когато са преброени около 500. Това намаление сваля страната ни от водещата позиция по численост на вида на Балканите. Кафявата мечка е защитен вид и е включена в Червената книга на България.

Най-много мечки се срещат в Западните Родопи – 172 броя към 2018 г., което е два пъти повече от Стара планина. На трето място по численост е Рила с 49 мечки. Интересното е, че само в Стара планина се наблюдава леко увеличение на популацията, докато в Родопите, Рила, Пирин и Витоша числеността намалява.

Кадри:  Георги Чаушев