В борбата с рисковото шофиране в Пловдивско влизат в употреба камери за видеонаблюдение. Полицията е поискала от кметовете на населени места в община Марица да посочат всички горещи точки, където се превишава скоростта и често стават престъпления, съобщава БНТ.

През село Калековец минава главен път с интензивен денонощен трафик. Тирове, цистерни с гориво и мощни автомобили не дават покой на хората. А катастрофите и рисковите ситуации се увеличават всеки ден.

"Като има полиция на края на селото си присвяткат, всички карат като бабички. Обаче в момента, в който полицията се оттегли и вижте какво става. Знаете ли, миналата година се гонеха 2 цистерни, аз направо изтръпнах. Вие знаете ли, ако се наложи да спре какво ще се случи - цяло село ще изгори тук", каза Пепа Вълкова – жител на Калековец.

Натоварени участъци, където често се кара със скорост почти двойна на ограничението, има и на други места. Един от пътищата, свързващ общините Марица и Съединение представлява права отсечка от няколко километра, където ограничението на скоростта лесно се прескача.

От полицията искат кметовете да посочат местата с най-много нарушения на закона за движение по пътищата.

"На всички тези места е хубаво да бъде изградено видеонаблюдение. Едно от нещата, на които ние наблегнахме, е също обозначаването с вертикална маркировка на места, където ние ще поставяме камери за измерване на скоростта", каза гл. инспектор Георги Машонов – директор на РУ – Труд.

За нови камери с висока разделителна способност тази година в община Марица са отделени около 50 000 лева.

"Ние от 12 години инвестираме в камери и продължаваме и по улиците, когато става въпрос за движение по тях, защото през нашата територия минава магистралата, минава Карловско шосе, минава за Съединение пътят. Те са локации, през които престъпници, мога да ги нарека, много бързо могат да изчезнат", коментира Петър Минков – зам. кмет на община Марица.

Самозабравили се шофьори снима и Пепа Вълкова в Калековец.

"Колеги ме изпреварват на пешеходната на пета скорост, а знаете ли колко съм заснемала така нарушители? Обаче къде да ги представя, на кого да ги дам", пита тя.

От няколко месеца в сайта на Европейския център за транспортни политики всеки гражданин може да подаде сигнал за нарушение.

"Като резултат имаме почти 100% подадени сигнали към институциите и има резултати, има глоби, санкции", коментира Кирил Драганов, Европейски център за транспортни политики.

Само през 2023 година парите, събрани от глоби за превишена скорост, са 115 млн. лева.