Церемонията по погребението на папа Франциск в Рим се излъчва на живо и в храмове у нас. В Раковски – където папата остави дълбока следа след визитата си през 2019 година – десетки вярващи гледат прощаването с духовния лидер на големи екрани.

Точно в този момент в храмовете, десетки хора наблюдават церемонията по погребението на папа Франциск. Екраните излъчват кадри от площад „Свети Петър“, а атмосферата е тиха, наситена с вяра и спомени. Това е сбогуване, което местната католическа общност преживява дълбоко – защото папа Франциск не беше просто гост, а част от духовния път на това място.

В града вече се обсъжда поставяне на статуя в негова чест, както и възможността улица в Раковски да носи неговото име. За хората тук това е начин да съхранят жив спомена за човека, който ги посети, благослови и обедини.

Иван Донев, който пази спомена за папа Франциск, дошъл в града през 2019 година. "Споменът за папата е наистина много топъл. Вълнувах се не защото го виждам, а защото е дошъл в родния ми град", спомня си мъжът, който дълги години е живял и в Италия.

По думите му Светият отец е бил реформатор, който е направил така, че Католическата църква да се покаже в едно ново лице пред света.

Мария Чепишева от "Каритас" разказа за специалната свещ, изработена по повод посещението на Франциск в Раковски, която може да се види в храма. "Свещта беше изработена в социално предприятие "Работилница на Каритас" от хора от уязвими групи. Спомням си, че тогава те много се вълнуваха от изработката ѝ. Това беше предизвикателство и за тях, и за всички нас", разказа тя.

Отец Недялко от църквата "Свети архангел Михаил" в Раковски заяви, че денят, в който се прощаваме с папа Франциск, е денят, "в който да си спомним присъствието на един пастир между неговия пастир и ден, в който д аму кажем сбогом". По думите му Светият отец е оставил едно послание за надежда след себе си с появата си на Великден - само ден, преди да почине.