
Заровени ли са над 400 заразени овце край Пловдив при спазване на хигиенно-здравните и екологични норми? Кой е определил терена за загробване и на какво основание е преценено, че мястото е подходящо? Проследи ли Община Първомай, в чието землище се заравят труповете на заразени животни, дали всички изисквания са спазени?
Тези въпроси повдига тревожен сигнал, разпространен в социалните мрежи от общинския съветник на Пловдив Яна Димитрова. Тя публикува видео от мястото, където се извършва заравянето и изрази съмнение, че действията на органите са безопасни. Според нея съществува риск от екологична катастрофа, тъй като труповете са директно изхвърлени в ров, разположен в близост до земеделска нива, водоизточник и параклис с лековита вода. Освен това Българската агенция по безопасност на храните, по твърдения на Яна Димитрова, не е успяла да предостави никакви официални документи – нито заповед за определяне на мястото, нито списък на членовете на комисията, която е одобрила терена, нито информация за представители на Общината, участвали в процеса. Според общинския съветник от "Браво Пловдив" са нарушени редища законови изисквания.
Шарката по овцете е сериозно и често смъртоносно заболяване за животните, но не представлява рисков фактор за човешкото здраве. В момента в Пловдивска област са констатирани няколко огнища на заболяването. При неспазване на определени изисквания обаче е възможно разпространението на заболяването и нанасянето на щети върху околната среда.
БАБХ с нови мерки срещу огнищата шарка по дребните преживни животни в Пловдивско
По регламент, когато се унищожават заразени или болни стада, предпочитано е изгаряне. Загробването се допуска само при специфични условия и при стриктен контрол от ветеринарни власти. То се извършва в почва, в която няма подпочвени води, за да не се допусне замърсяването им или възникване на други екологични щети.
Проследи ли Община Първомай какво се случва в землището на Татарево? С този въпрос TrafficNews се обърна към кмета Николай Митков.
„В областта е обявена епидемия от шарка по животните. Има десетки огнища, като за едно от тях получихме сигнал от самия собственик. След потвърждаване на положителните проби, по искане на БАБХ, Общината трябваше да посочи терен за загробване. Още от 2019 г. в Първомай са определени три такива терена. Най-близкият обаче се намира само на 200 метра от ферма и от Агенцията прецениха, че не е подходящ. Другият терен е доста отдалечен и с лош достъп, затова беше избран участък в землището на Татарево“, обясни кметът на община Първомай.
По думите му районът е одобрен от Агенцията по безопасност на храните: „Там има суха скална маса, теренът е пасище, необработваем и без подпочвени води. БАБХ избраха това място. Общината даде становище за терена, а организацията и самото загробване бяха извършени изцяло от служители на Агенцията“.
Кметът Николай Митков заяви, че има утвърден ред за провеждане на подобни процедури, който цели да гарантира спазването на здравно-хигиенните и екологични норми. Той обаче не разполага с информация дали в случая със село Татарево тези изисквания са били изпълнени.
„Предполагам, аз не съм присъствал, че БАБХ са си спазили процедурата“, каза Митков. Попитан дали на място е имало представител на Общината, той отговори, че служители не са били допуснати от Агенцията за безопасност на храните, за да не се рискува разпространение на заразата. Малко по-късно обаче добави, че предполага, че такъв представител все пак е присъствал.
Информацията, която даде кметът, остана противоречива – не стана ясно дали общински служител е бил на място при загробването и дали е проследил спазването на мерките за сигурност. В заключение Митков заяви, че не е работа на Общината да контролира действията на държавните органи, тъй като те работят по свои закони и процедури.
Кметът подчерта, че в района предстои да бъдат извършени още няколко загробвания на умъртвени стада, тъй като има още огнища.
От Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ потвърдиха за TrafficNews, че няколко пъти назад в годините са давали положително становище за ползванеъо на имот в землището на Татарево с цел загробване. Парцелът, съгласуван с водната дирекция, спазва изискванията за отстояния от санитарно-охранителни зони и водоизточници.
Междувременно TrafficNews изпрати официално запитване до Българската агенция по безопасност на храните, чийто служители са извършвали загробването.
Дейността по загробване е извършена извършена при стриктно спазване на ветеринарно-медицинските и екологичните изисквания, съгласно Наредба № 3 от 27.01.2021 г. за условията и реда за обезвреждане на странични животински продукти и на продукти, получени от тях извън обектите, регистрирани в ОДБХ. Това посочва БАБХ в отговора си, като уточнява, че е била официално уведомена от Община Първомай за конкретния терен.
„Съгласно изискванията на наредбата, терените се определят от постоянно действаща комисия към съответната община, назначена със заповед на кмета (чл. 5). Изборът се извършва при спазване на нормите за защита на здравето и околната среда (чл. 6). Конкретният терен е отразен в Общия устройствен план на Първомай, приет с решение на Общинския съвет от 31.10.2022 г., което гарантира неговото съответствие с устройствените и екологични норми“, посочват от БАБХ.
Загробването е свързано с разпоредено хуманно умъртвяване и обезвреждане на всички заразени и контактни дребни преживни животни в засегнатия обект. Извършена била и пълна дезинфекция на мястото на загробване и на животновъдния обект.
Агенцията твърди, че контролира целия процес съвместно с общинските власти, в съответствие с националното и европейското законодателство, за да гарантира безопасното обезвреждане и недопускане на разпространение на заболяването.
БАБХ призовава животновъдите в област Пловдив да спазват мерките за биосигурност и да сигнализират своевременно при съмнение за болест. Засегнатите стопани ще получат обезщетения по реда на Закона за ветеринарномедицинската дейност. Контролът в района остава засилен.
Акценти








В какво да инвестираме, преди да приемем еврото?
