В седемдневен сток, считано от този следобед е обявено бедствено положение в общините Куклен, Садово и Родопи. За този период се въвежда в действие Областния план за защита при бедствия в частта му „План за защита при наводнения“.
Причината за обявеното бедствено положение е приливането на участък от река Чая на територията на община Садово – землища на гр. Садово и с. Катуница, община Родопи, землище на с. Ягодово, пропадане на пътя за с. Добралък в община Куклен и активизиране на свлачища по пътя Асеновград – Смолян. Предпоставките за това са наводненията и опасност от ново преливане на реките, непроходими пътища с нарушена цялост, в следствие на активирали се свлачища, откъснати населени места и липсата на връзката им със съседните области. Според експертите има опасност от нови валежи, очаквани гръмотевични бури, нови наводнения и предпоставки за загуба на човешки живот, увреждане на здравето и значителни вреди върху имуществото и икономиката.
След провелия се кризисен щаб заместник-областният управител на Пловдив Евелина Апостолова, заяви, че до този момент няма информация за пострадали хора. Положението се контролира от отговорните институции и общините Куклен, Садово и Родопи. Възложено е на кмета на община Куклен Мария Белчева да се организира мероприятие по отстраняване на свлачището, което откъсва село Добралък. "Напоителни системи" пък имат задачата да укрепят дигите на река Чая.
За втори път се къса дигата на река Чая край Катуница. Съоръжението е построено през 50-те години на миналия век. Проблемният участък е около 3 километра. За да се укрепи изцяло и да не се създават повече такива критични ситуации трябват генерални ремонти, за които в момента няма средства, заяви управителят на „Напоителни системи” клон Марица Петков Димов. Той допълни, че сегашното скъсване на речната дига е при старите участъци, а не при онези, които са ремонтирани при преливане на река Чая преди месец и половина. Водата в коритото е водосбор на река Чепеларска и цялата вода, която идва от Родопите. Количествата, които са се вливали при последните порои са били 600 кубика вода в секунда, което е максимума, допълни експертът. В момента тежка техника работи на дигата и я насипва с едроломен камък. Целта е незабавно възстановяване на застрашеното защитно съоръжение. Цялостно решение на проблема в дългосрочен план е изграждането на нова дига.
Към този момент ситуацията в Садово е спокойна. Остава въпросът каква точно е площта на залятите земеделски площи. Наводнен е пътят, който свързва село Катуница с главен път Е-80. Екипите на напоителни системи вече работят там.
Най-тежка остава ситуацията в Добралък. В момента там живеят около 70 души. Според кмета на община Куклен Мария Белчева хората от селото до сега не са виждали такова бедствие. Реката през населеното място е отнесла мостовете, подпорните стени, а на някои места пътят към селото изобщо липсва. В момента техника работи на мястото на свлачището, за да разчисти скалните маси и да се отвори пътят, поне за линейките и за микробусите с провизии за хората. За щастие в Добралък няма проблеми с къщите, пропадане на земни маси или препятствия за преминаване през населеното място. Община Куклен няма необходимите средства, за да се справи сама с ремонта и укрепването на всички критични точки. За справянето с проблемите Мария Белчева изготвя документите към Комисията за бедствия и аварии и разчита да бъдат отпуснати средства за спешните инфраструктурни ремонти.
Какво още казаха от Кризисния щаб, вижте във видеото на ТРАФИК ТВ:
Още от категорията
Край на водния режим в Пловдивско! Секторът си отдъхна след лято 2024, което "изпи" водата ни