ОБЯВА за прием на проектни предложения по Процедура чрез подбор на проектни предложения с два крайни срока за кандидатстване:
BG06RDNP001-19.754 МИГ –Община Марица Мярка М01 „Проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и на културното и природното наследство на селата. Съхраняване, развитие и валоризиране на специфичната местна идентичност и местната култура”, финансирана по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони
На основание Решение на Управителния съвет на СНЦ “МИГ - Община Марица ” от 10.03.2023г., чл.62, т.4 от Наредба №22/14.12.2015 г. на МЗм и Стратегията за ВОМР на СНЦ „МИГ – Община Марица”
СДРУЖЕНИЕ “МИГ – ОБЩИНА МАРИЦА” обявява процедура за прием на проектни предложения по подмярка Мярка М01 „Проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и на културното и природното наследство на селата. Съхраняване, развитие и валоризиране на специфичната местна идентичност и местната
култура”
1.Цели на предоставяната безвъзмездна финансова помощ по процедурата:
1.Съхраняване и развитие на местните идентичности /културно наследство, бит, храни, продукти, музика и изобразително изкуство, история, занаяти, обичаи и ритуали, и традиции и др./ с цел тяхната валоризация , интегрирането им в развитието на туризма, чрез ефективни маркетинг, популяризация и реклама.
2.Осигуряване на съпричастност на местно равнище към значението на нематериалното културно наследство и важността на неговото взаимно признаване;
3.Да се потърсят съвременни форми и начини за популяризиране на живото нематериално културно наследство.
2.Допустими кандидати
Община Марица;
Юридически лица с нестопанска цел, със седалище на територията на МИГ;
Читалища от територията на МИГ.
3.Допустими дейности:
1. Проучване, изучаване и съхранение на местните идентичности - култура, бит, типични местни храни, типични местни продукти, музика и изобразително изкуство, история, традиционни занаяти, обичаи и ритуали, неписана и писана традиция.
2. Организиране и провеждане на:
- Временни и постоянни тематични изложби /етнографски, археологически, типични местни храни, типични местни продукти, занаятчийски продукти и др./, свързани с културното наследство и местните идентичности на територията;
– Концерти.
3. Популяризиране и валоризация на местните идентичности и култура, чрез:
– Разработване и разпространение на филми, видео клипове или мултимедийни възстановки;
– Разработване и разпространение на информационни материали (брошури, тематични изследвания, снимки, каталози и др.);
– Разработване и представяне на макети, възстановяване на елементи от традиционни костюми или предмети от традиционния бит;
4. Подготовка, организация и провеждане на местни празници – събори, панаири, фестивали, хепънинги, възстановки на исторически събития и др.
4.Допустими за финансова помощ са следните разходи:
Разходите се свеждат до:
а) Подобренията на движимо и недвижимо имущество;
б) Закупуването или вземането на лизинг на нови машини и оборудване, обзавеждане до пазарната цена на актива;
в) Инвестиции в движимо материалното културно наследство и в недвижимо културно
наследство:
- създаване, съхраняване или обогатяване на сбирки - исторически, етнографски и др.;
- информационни дейности, свързани с популяризиране на материалното културно наследство;
- инвестиции в оборудване и/или обзавеждане на сгради/обекти от културното наследство на дадения район/територия (местна културна инфраструктура);
- проучвания и изработване на материали във връзка с документиране и/или изследване, и/или съхраняване на елементи от нематериалното културно наследство;
- дейности, свързани със съхранение и популяризиране на местния фолклор;
- провеждане на различни мероприятия във връзка с местни културни обичаи и традиции - фестивали, събори и други събития, свързани с местното културно наследство;
- други, (при дерогация с мярка 7.2.)
г) Общи разходи, свързани с изброените по-горе, например хонорари на архитекти, инженери и консултанти, хонорари, свързани с консултации относно екологичната и икономическата устойчивост;
д) Нематериални инвестиции: придобиването или развитието на компютърен софтуер и придобиването на патенти, лицензи, авторски права, търговски марки.
Разходите за консултации, включени в разходите по т. “г“ и състоящи се в разработване на бизнес план, включващ предпроектни изследвания и маркетингови стратегии или попълване на анализ разходи-ползи (финансов анализ), извършване на предпроектни проучвания и окомплектоване на пакета от документи и консултантски услуги, свързани с изпълнението и отчитането на дейностите по проекта до изплащане на помощта не следва да надхвърлят 5% от стойността на допустимите разходи.
Разходите по т. „г” не трябва да надхвърлят 12% от сумата на разходите по т. „а”, „б”, „в” и „д”.
5.Период за прием:
Първи прием: Начален срок: 15.09.2023 г. Краен срок: 15.11.2023 г.17.00 ч.
Втори прием: Начален срок 01.02.2024г. Краен срок: 15.03.2024 г.17.00 ч.
Забележка: Вторият прием ще се проведе в случай на остатъчен ресурс след проведения първи прием по процедурата.
6.Място на подаване на проектни предложения:
Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg, лично от законния представител на кандидата или от упълномощено от него лице.
7.Бюджет на приема:
Размер на БФП по първи прием – 70 160,63 лв.
Размер на БФП по втори прием – остатъчни средства след провеждане на първи прием
Минимален и максимален размер на финансовата помощ, предоставяна за проект;
Минимален размер на допустимите разходи за проект - 10 000 лева.
Максимален размер на допустимите разходи за проект - 20 000 лева.
Минимален размер на БФП при интензитет на подпомагане 70% - 7 000лв.
Максимален размер на БФП при интензитет на подпомагане 70% - 14 000лв.
*Интензитет от 70% се начислява при проекти на публични лица, които генерират приходи!
Минимален размер на БФП при интензитет на подпомагане 100% - 10 000лв.
Максимален размер на БФП при интензитет на подпомагане 100% - 20 000лв.
8. Критерии за избор на проектни предложения и тяхната тежест;
Заявленията за подпомагане следва да са в съответствие с действащото българско законодателство в областта на инвестиционното проектиране и разпоредбите на Закона за устройство на територията.
Всички предложения за проекти се проверяват за съответствие с критериите за допустимост.
Всички проекти, които отговарят на критериите за допустимост се класират по следните приоритетни критерии:
1. Опит на кандидата -Кандидатът има изпълнен минимум 1 проект - 5 т.
2. Проектът е насочен към обекти, които са значими за идентичността на района и са свързани със запазване и развитие на културно-историческото наследство: общо до 15т.
- Проектът предвижда дейности и инвестиции, чиито обект и резултати са насочени към местната идентичност, продукти и съхранение на местно културно-историческо наследство - 5 т.
- Проектът предвижда съвременни форми и начини за популяризиране на живото нематериално културно наследство - 5 т.
- Проектът притежава потенциал да привлича, както местни, така и външни гости, поклонници и туристи - 5 т.
3. Проектът включва комбинирани дейности по опазване на специфични местни идентичности и културно наследство - 5 т.
4. Дейностите по проекта включват участие на хора с увреждания и/или малцинствени групи - 5 т.
5. Проектът предвижда пренасянето на културен опит, знания, умения и традиции между различните поколения - 5 т.
6. Дейностите по проекта мотивират местната общност да участва и инициира съвместни дейности, свързани с опознаването, съживяването и популяризирането на автентични местни традиции, фолклор и занаяти - 5 т.
7. Дейностите по проекта насърчават съвместно участие на различни социални и граждански групи и културни институции и осигуряват приемственост между поколенията с активното участие на младите хора - 5 т.
8. Дейностите по проекта пресъздават уникалните местни идентичности и културното наследство по иновативен и нетрадиционен начин, отразяващ съвременните методи за анимация в туризма - 5 т.
9. Проектът решава проблем, идентифициран в общинския план за развитие - 10 т.
10. Проектът е обвързан с реализирането на други проекти, финансирани по СМР - 10 т.
11. Проектът осигурява механизми за обществено включване - 5 т.
12. Проектът има минимум 2 иновативни елемента - 5 т.
ОБЩО - 80 т.
9. Лице/а за контакт и място за достъп до подробна информация;
За контакти:
1.Мария Гюзелева – изпълнителен директор на МИГ – Община Марица работен ден от 8,30 до 17.00 часа в офиса на МИГ – Община Марица на адрес: с. Калековец, ул.“Иван Вазов“ №5, тел.: 0877 184775.
Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения, а писмени разяснения ще бъдат дадени в 10-дневен срок от получаване на искането, но не по-късно от две седмици преди изтичането на срока за кандидатстване. Допълнителни въпроси могат да се задават само по електронната поща, посочена по-долу, като ясно се посочва наименованието на процедурата за подбор на проекти:
Адрес на електронна поща: leader_maritsa@abv.bg
Пакетът документи за кандидатстване е достъпен на интернет страницата на Сдружение „МИГ – Община Марица“: http://www.leader maritsa.eu, както и в ИСУН на адрес:
https://eumis2020.government.bg
10. Начин за подаване на проектни предложения:
Подаването на предложение по настоящата процедура се извършва изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg, лично от законния представител на кандидата или от упълномощено от него лице.
Още от категорията
Пловдивски села все още са в "снежен капан". В Бойково няма ток, част от селото е и без вода