На карта е поставено оцеляването на България. Общините и болниците изнемогват. Скоро този проблем ще се пренесе и в домакинствата.
Това прогнозира кметът на Раковски Павел Гуджеров. От седмица в общината е въведен режим на уличното осветление.
"Буквално сме на фронтовата линия. През ноември 2020 г. платихме 16 500 лева, а за същия месец м.г. 77 470 лева. 90 общини у нас вече са на режим", посочи Гуджеров. И каза, че нито той, нито колегите му са станали кметове, за да разписват фактури, а да развиват населените си места.
Той се обърна към премиера Кирил Петков с думите, че по-важен проблем от този с електричеството в момента няма. "Не толкова са важни преговорите със Северна Македония или Съдебната реформа, а оцеляването на общините", каза кметът на католическата столица на страната. Гуджеров не изключва да прибегне до съкращения, каквито вече направи колегата му в Стамболийски Георги Мараджиев, освобождавайки 20 служители.
"Искаме общините да бъдат извадени от свободния пазар за електроенергия или да ни компенсират. Иначе няма да издържим", заяви Гуджеров. Той разказа, че майка му работи в хранителен магазин. По думите й кашкавалът вече бил 20 лева килограмът и почти нямало стока, която да идва на една и съща цена. Инфлацията минавала 20%.
Зам.-кметът на община Брезово Иван Тачев допълни, че положението при тях е катастрофално.
Депутатът от ГЕРБ Младен Шишков отхвърли обвиненията, че кметовете си правили евтин PR, описвайки апокалипсис. Той цитира цифри от общини, според които сметките са скочили между 2 и 6 пъти. "Кризата е безпрецедентна, от много години такава не е имало и трябва да се вземат спешни и адекватни мерки", призова той управляващите.
Още от категорията
Карлово чества годишнина от освобождението си