Жители на Татарево сигнализират за притеснително изтичане на червеникава субстанция от рова, в който преди дни бяха загробени над 400 трупа на умъртвени овце. По думите на очевидци, мястото излъчва остра миризма. Местните се опасяват, че разложените останки могат да доведат до замърсяване на почвата и подпочвените води, както и да създадат риск за здравето на хора и животни в района.

Както медията на писа, след констатирано заразяване на животните от ферма с шарка, БАБХ са издали заповед за умъртвяване и загробване на стадото. Въпреки неспокойството на гражданите за възможни нарушения, Агенцията и община Първомай твърдят, че всички здравни и екологични изисквания са изпълнени.

Спазени ли са здравните и екологичните норми при загробването на стотици болни овце в Пловдивско?Община Първомай и БАБХ казват, че всичко е точно

Българската агенция по безопасност на храните работи по сигнала на гражданите, увериха от пресцентъра за TrafficNews. Няма риск за здравето на хората, казват оттам.

"БАБХ реагира незабавно - на място бяха изпратени експертни екипи, които извършиха пълна проверка и оценка на ситуацията. Взети бяха допълнителни мерки за обезопасяване, възстановяване и дезинфекция на терена. Установено е, че вследствие на високите температури и бързите ферментационни процеси има изтичане на течност. Извършено е допълнително насипване на земни маси върху изградената площадка, както и неколкократно дезинфекциране от служители на ОДБХ - Пловдив, като периметърът на площадката е ограден със сигнална лента. Площадката за загробване не се намира в близост до вододайна зона и съответно няма рискове за общественото здраве и околната среда. Районът остава отцепен от органите на реда", посочват от Агенцията. 

Всички действия са предприети своевременно и в пълно съответствие с действащото българско и европейско законодателство, казват още от БАБХ.

Ето пълната позиция на БАБХ: 

Във връзка с установено огнище на шарка по дребните преживни животни в животновъден обект в гр. Първомай, област Пловдив, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) потвърждава, че всички действия са предприети своевременно и в пълно съответствие с действащото българско и европейско законодателство.

Умъртвяването на заразените и контактните животни е извършено по хуманен начин, а загробването – на предварително определен и одобрен терен, вписан в Общия устройствен план на общината и отговарящ на всички ветеринарно-медицински и екологични изисквания. Мястото е одобрено от специално сформирана за целта комисия и отговаря на правилата за защита на здравето на хората, животните и околната среда, съгласно Наредба № 3 от 2021 г. 

Във връзка с публично разпространени кадри от мястото на загробването, БАБХ реагира незабавно. На място бяха изпратени експертни екипи, които извършиха пълна проверка и оценка на ситуацията. Взети бяха допълнителни мерки за обезопасяване, възстановяване и дезинфекция на терена. Установено е, че вследствие на високите температури и бързите ферментационни процеси има изтичане на течност. Извършено е допълнително насипване на земни маси върху изградената площадка, както и неколкократно дезинфекциране от служители на ОДБХ - Пловдив, като периметърът на площадката е ограден със сигнална лента. Площадката за загробване не се намира в близост до вододайна зона и съответно няма рискове за общественото здраве и околната среда. Районът остава отцепен от органите на реда.

БАБХ призовава всички животновъди в област Пловдив да спазват стриктно мерките за биосигурност и да сигнализират незабавно при съмнение за симптоми на заболяването. Агенцията благодари на стопаните за проявеното съдействие с цел обединяване на усилията за ограничаване разпространението на заразата. Собствениците на засегнатите животни подлежат на обезщетение съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност.

Агенцията ще продължи да следи обстановката в региона и да работи в тясна координация с местните власти за предотвратяване на нови случаи. При съмнение за заболяване, нерегламентирано движение на животни или други нередности, компетентните органи следва да бъдат незабавно уведомявани. Сигнали се приемат денонощно на телефон 0700 122 99.