С шествие от площада пред читалище „Просвета“ започна празникът по повод 24 май в Маноле. Ученици, учители, читалищни дейци под звуците на „Върви, народе възродени…“ се отправиха към училището.

На прага на СУ „Васил Левски“ кметът Димитър Иванов бе посрещнат от първата си учителка Теменужка Колева, която го е научила на четмо и писмо. „Много се гордея с Димитър Иванов. Той е един от най-старателните и трудолюбиви мои ученици“, каза 77-годишният преподавател. Прегръщайки я, той сподели: „И аз се гордея с моите учители, защото благодарение на тях съм това, което съм в момента. Те са дали първите ми стъпки в живота – да се науча да пиша, да чета, и най-вече – да уважавам труда на хората, на учителите, на родителите. А поставяйки си цели, са ми помагали да бъдат изпълнени“. След това поздрави учителката си от детската градина Иванка Видакова, по биология и химия Теменуга Кавазова, както и други свои преподаватели, оставили красиви детски спомени.  

В двора на училището бивши и настоящи учители и ученици си направиха обща снимка, а по-късно тържеството продължи в спортната зала. Пред стотици деца, родители и гости директорът Пенка Запрянова припомни историята на образователното дело в Маноле, поставено преди 140 години от чорбаджи Тоньо Петров, който е бил изключително вдъхновяваща личност за времето си. Неговата дейност е наследена от дългогодишния труд, отдаденост и любов на хора с идеали, радетели на духовността.

През 2014 г. е била направена първата копка, а на 15 септември 2015 г. се открива съвременната сграда на училището в Маноле. „То се превръща не само в най-модерното в Пловдивска област, но и в страната, разположено на площ от 4 000 м2 с 21 класни стаи, 8 обособени кабинета, столова, библиотека, спортни площадки, асансьор и всички стандарти, свързани с иновативното обучение на подрастващите. Училището ни винаги е било дом на знанието, мечтите и стремежа към развитие. Днес то е преобразено и вдъхновяващо“, подчерта Пенка Запрянова. Тя благодари на всички предшественици, посветили живота си на книжовността в Маноле. След това връчи плакети на личности, които имат принос образователното дело да се развие. Сред тях на кмета на Община Марица Димитър Иванов, на заместник-кметовете Анелия Симеонова и Николай Стаматов, на председателя на обществения съвет Пенчо Малинов, на секретаря на читалището Росица Лилова, на бивши директори на училището и културни дейци.

„Тази година е двоен празник за нашето училище – 140 години от основаването му и 10 години от изграждането на новата сграда. Тежка е отговорността на вас – учителите, пред родителите, защото те поверяват децата си във вашите ръце с надеждата да им покажете правилния път, който трябва да поемат в живота“, посочи развълнуван Димитър Иванов, който е възпитаник на училището. След това връчи огромен букет на Запрянова като знак на благодарност към усилията на всички преподаватели, които възпитават, образоват и обучават подрастващите, за да постигнат целите си. 

В празничния концерт взеха участие ученици, деца от ДГ„Мечта“, както и самодейни състави от читалище „Просвета“. Кметът на Маноле Стоил Дишев поздрави за Деня на Светите братя Кирил и Методий, на славянската писменост и книжовност учители и ученици и подари за юбилея на СУ „Васил Левски“ икона на Света Богородица.

Един от най-вълнуващите моменти на тържеството бе изпълнението на химна на СУ „Васил Левски“, специално създаден за юбилея от дългогодишния учител по музика Анета Пелтекова. Той бе изпят от ученици и учители с вдъхновение и уважение към делото на Апостола на свободата – Васил Левски, чието име училището носи с чест, както и с гордост и признателност към предшествениците, завещали образователни и културни ценности. Тържеството завърши със среща на поколения учители и ученици от Маноле.

140 години образователно дело в село Маноле

???? Юбилейно тържество – 24 май 2025 г.

През 2025 г. Средно училище „Васил Левски“ – Маноле отбелязва 140 години от създаването си. Това е повод за гордост, признателност и равносметка за поколенията ученици и учители, които са допринесли за развитието на просветата в нашето село.

Съхранявайки традициите и устремявайки се към бъдещето, нашето училище продължава да бъде символ на знание, възпитание и културно развитие. Днес сме не само пазители на миналото, но и двигатели на иновациите в образованието.

???? Празничната програма ще включва:
✅ Тържествено честване и церемония
✅ Срещи с бивши учители и възпитаници
✅ Специални изпълнения и презентации

Призоваваме всички бивши и настоящи ученици, учители и приятели на училището да споделят своите спомени, снимки и истории, за да създадем юбилейна колекция, която ще увековечи 140-годишния ни път!

???? Как да споделиш спомените си?
Можеш да качиш файлове тук в  “Сподели своя спомен“или да ги изпратиш на училищния имейл.

✏️ Очакваме те и на 24 май 2025 г. в 9:00 часа – заедно да отпразнуваме този исторически момент!

140 години образователно дело в село Маноле

140 години от създаване на образователна дейност в Маноле, наследена от дългогодишния труд, отдаденост и любов на вдъхновяващи личности. Сред тях и чорбаджи. В селото образователното дело започва от 1885г. с делото на местния чорбаджия Тоньо Михайлов Петров, който всъщност е бил изключително буден селянин за времето си, който е бил радетел за прекарване на жп-линия, точно покрай село Маноле да минава.