Снимки с асфалтирането на 200-годишен чинар в пловдивското село Белащица разбуни духовете в социалните мрежи.
Този чинар е съществувал много преди да има регулация. Затова сега расте насред улица „Трети март“.
Преди половин година започва ремонт, като новия асфалт е положен преди дни. Павел Гимишев първи забелязва плътното асфалтиране около ствола на чинара.
„В събота минавах по главния път и го забелязах. Спрях и се чудех това дали е възможно“, казва Павел Гимишев.
Дървото е местна забележителност.
„Пенчо Славейков е гостувал в Белащица. Почивал е със семейството си няколко години. Тук е написал поемата „Неразделни“ – под един от вековните чинари. И това, което се случва с това вековно дърво в центъра на селото, е недопустимо за нас“, обяснява Юлия Бачева за БТВ.
„Два варианта има – или дървото ще изсъхне, или този нов асфалт ще бъде навдигнат след една година и ще бъде разрушен“, категоричен е Павел Гимишев.
Обитателите на близките имоти са потресени.
„Това дърво, по думите на баща ми, е садено от пра-пра-пра дядо ми“, обяснява Здравко Дамянов.
„Ето – то се вижда докъде е било. Ей до тук му беше оставено свободно пространство“, посочва Росица Петрова.
„Всъщност асфалт имаше около това дърво и преди да се направи ремонта. В събота фирмата, която асфалтира, е положила новия асфалт по същия начин, по който е било“, категоричен е Павел Михайлов, кмет на община Родопи.
„Този, който е валирал асфалта, най-вероятно половин час се е въртял около дървото, за да го валира по този перфектен начин. Това е безумие“, недоволен е Павел Гимишев.
„Недоумяваме, как може да се пусне тежка машина около дървото. И това е ожулено. Това го нямаше предишната седмица“, каза Юлия Бачева.
Кметството намира решение.
„Възложих да бъде изрязан този асфалт и да се оформи нещо като саксия от бордюр. Дървото най-вероятно не може да черпи вода, но има дълбоки корени, които се снабдяват с вода от по-далечно разстояние. Но все пак не трябва да има асфалт плътно около това дърво“, признава Павел Михайлов.
Асфалтът около 200-годишния чинар е премахнат три дни след асфалтирането му.
Припомняме, че чинарите са една от емблемите на красивото родопско село.
В него се намират други представители на вида, които са забележителни със своите размери и дълголетие.
Един от тях е гигантският чинар на 1100 години - най-дебелото дърво в България, който расте край кулата в Белащица. Чинарът е висок около 15 метра, а обиколката при основата е 13,7 метра. Попада под защитата на закона заедно с останалите вековни дървета в парк “Чинарите".
Още от категорията
Кметът на Брезово Калин Калапанков: Нека няма самотни хора в тези дни, нека бъде мир по земята!