
„Споразумяхме се за увеличение на средства за разходи за персонал, считано от 1 юли, в следните сектори: Областна дирекция "Земеделие" - 20%, ИА "Борба с градушките" - 15%, Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури - 15%. Като с това увеличение ще искаме да допринесем за намаляване на диспропорциите, които са възнагражденията в посочените системи и структури. Условието ни е средствата да бъдат насочени както за намаляване на диспропорциите, така и за увеличаване на заплатите в посочените структури.” Това стана ясно от брифинг на министъра на земеделието и храните Георги Тахов съвместно с представители на синдикалните организации КТ „Подкрепа“ и КНСБ, след протеста край Пловдив днес.
„В сфера "Гори" се споразумяхме, считано от 1 юли, за индексация на заплатите с 15 на сто, като с приоритет ще бъдат най-ниските възнаграждения, които са до 2000 лева. Това е проект, който тепърва трябва да бъде защитен пред Министерство на финансите и да си извърви нормативния път с решение на Министерски съвет”, каза още министърът.
По думите на Тахов срещата е била ползотворна и е постигнато споразумението, което са искали. "Тези средства трябва да бъдат гарантирани с решение на Министерски съвет и ние ще следим много внимателно как това ще се случи следващите дни. Отменяме планирания за утре протест", съобщи Пламен Димитров от КНСБ.
Днес бе проведен протест на служители на ловни и горски стопанства, който прерасна в сблъсъци с полицията. Група от протеста тръгна към София след края на действията им, които се проведоха на автомагистрала АМ „Тракия” край Пловдив. Още в 10 часа около 1000 служители се събраха и опитаха да разбият кордона от жандармеристи, за да затворят магистралата. Тези действия не им бяха позволени, тъй като нямаха нужното разрешително за такъв тип протест. След ескалацията беше арестуван вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Това още повече възпламени протестиращите и те останаха на място, докато не получат яснота около отвеждането на Капитанов.
Позиция дойде и от КНСБ. От там осъдиха „недопустимото и брутално поведение на органите на реда при задържането на Тодор Капитанов”.
След това от полицията излязоха с брифинг за медиите пред РУ Труд, инспектор Александър Марков от Отдел "Охранителна Полиция" заяви, че Капитанов е привикан с цел снемане на обяснения. Той допълни, че АМ „Тракия“ е високоскоростен път и никой закон не допуска затваряне на движението. Подчерта още, че от МВР са дали полицейско разпореждане на организатора на протеста да изпълнява законоустановения ред и да не подбужда у протестиращите нарушаване на обществения ред. Капитанов обаче не се е съобразил с него.
Около три часа след задържането му той беше освободен и определи действията спрямо него като натиск и полицейски произвол. „С колегите се опитахме да упражним законовото си право на протест, вследствие на което имаше безпрецедентно упражняване на антисиндикална дейност от страна на органите на реда", каза Капитанов.
Протестът приключи, след като бе отправена покана от страна на министъра за подписване на споразумението. Текстът на документа е бил предоставен от синдикатите в земеделското министерство преди 15 дни, като в него е заложено 15-процентно увеличение на заплатите от 1 юни. Предложението съдържа разграничено увеличение на заплатите – с 20 процента за основни заплати до 2000 лева и с 10 на сто за основни възнаграждения над 2000 лева.
Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата промишленост е поискала да бъдат отпуснати от бюджета близо 100 млн. лв. субсидия, с която да бъдат осигурени обществено значимите функции на държавните предприятия.
Председателят на федерацията Константин Чолаков заяви, че ако исканията им не бъдат удовлетворени и споразумението не бъде подписано, протестите ще продължат. Думите му бяха посрещнати с овации.
Още от категорията

Последното класиране за прием в първи клас в Пловдив е факт, предстои записване по училищата

