337 са новите случаи на коронавирус в Пловдивско през последното денонощие. Сред заразените са 15 медицински лица - 5 лекари , 6 медицински сестри и 2 санитари и 2 акушерки. В момента се извършва епидемиологично проучване., информират от Областния щаб
Активните случаи на медици са 77.
Починали през последните 24 часа са 6 пациента -мъж на 57 г. от община Раковски, за когото придружаващи заболявания не са отбелязани;
-мъж на 86 г. от Пловдив с придружаващи: сърдечно, хронично бъбречно и друго заболяване;
-мъж на 85 г. от Пловдив с придружаващи диабет и друго заболяване;
-мъж на 87г. от Пловдив, придружаващи сърдечно, хронично неврологично и хронично белодробно заболяване;
-мъж на 74г. от община Брезово, придружаващо сърдечно и хронично неврологично заболяване;
-мъж на 54г от община Стамболийски с придружаващо сърдечно заболяване;
Справка по общини: Пловдив – 3490, Карлово – 166, Кричим – 45, Хисаря – 59, Родопи – 227, Стамболийски – 75, Калояново – 51, Перущица – 49, Раковски – 146, Марица - 195, Асеновград – 443, Брезово – 29, Куклен – 66, Садово – 70, Първомай – 34, Съединение – 55, Сопот – 44, Лъки – 39.
Към днешна дата свободните легла за лечение на коронавирус са 109, за непотвърдена диагноза - 16 стаи, а за интензивно лечение-17.
Оздравели за последното денонощие са 136 лица, като от тях 9 са лекари, 8 медицински сестри и 1 рехабилитатор. Под карантина са 3025 лица, а на домашно лечение – 2160.
К-19 В УЧИЛИЩА И ДЕТСКИ ЗАВЕДЕНИЯ:
- СУ „Отец Паисий “ Куклен- заболели 2 учители , преподаващ на 5-7 клас , последно посещение в училище-27.10.2020;
- ОУ „Антим Първи “ Пловдив – учителка , преподаваща на 5-7 клас , последно посещение на работното място-29.10.2020, карантина не се налага;
- ОУ“ Христо Ботев“ гр. Раковски-заболял начален учител, преподаващ на 3 А, последно посещение на работното място-23.10.2020, карантина не се налага.
- ДГ „8 март“ Пловдив- заболяла учителка; карантина на контактния персонал и деца от 2Б група;
- СУ „П.К.Яворов“ П-в- начален учител, класен ръководител на 4 А клас, карантина на класа;
- ОУ „Виктория и Крикор Тютюнджиян“ П-в- учител на 1 А клас, последно посещение в училище-29.10.2020, карантина на класа;
- ОУ „Д. Талев“ П-в- учителка, преподаваща на 5-7 клас, не се налага карантина;
- НУ“ П.Р.Славейков“-начален учител на 1А клас, последно посещение в училище- 29.10.2020, карантина на класа;
- ОУ „Душо Хаджидеков“ П-в- заболял ученик от 7 Д клас, заболял като контактен на баща се, не се налага карантина на класа;
- ОУ „Кочо Честименски“ П-в- заболял начален учител на 1Б клас, последно посещение в училище-29.10.2020, карантина на контактния клас-21 деца.
Извършват се епидемиологични проучвания и се взимат съответните противоепидемични мерки според конкретния случай.
Както вече стана ясно, болниците в Пловдив и областта, в които има разкрити отделения за лечение на пациенти с Ковид-19, от утре започват да работят с новата електронна програма, показваща в реално време наличието на свободни легла в тях. Това съобщи областният управител и председател на ОКЩ Дани Каназиерва. Тя уточни, че целта е да бъде подобрена координацията между здравните заведения и екипите на Спешна помощ и да се улесни хоспитализацията на болните.
Днес в областна администрация бе направена демонстрация на програмата и обучение на представителите на болници, които ще работят с нея и ще въвеждат данните.
„Онлайн системата дава възможност във всеки един момент на денонощието да се види къде има свободни легла и колко са те – съответно за доказан коронавирус, за все още неустановен и такива за интензивно лечение. Надявам се системата да е полезна, но това зависи от своевременното и точно въвеждане на данните от страна на болниците", обясни Каназирева. Тя обясни още, че през първите дни информацията ще се дублира и на хартиен носител, а след това ще премине само на електронен вариант. Програмата е напълно безплатно и достъп до нея ще имат както болниците и Спешна помощ, така и ОКШ, РЗИ и Министерството на здравеопазването.
В момента в Пловдив има разкрити 605 легла за лечение на коронавирус. Каназирева припомни, че разкритата комисия от двама инфекционисти, анестезиолог, пулмолог и представител от РЗИ, ще съдейства на лечебните заведения с консултации за вече хоспитализираните болни.
„Комисията ще преглежда документите на вече хоспитализирани пациенти и ще преценява тяхното състояние. Тя ще подпомага и консултира болниците, защото в повечето от тях нямат инфекционисти. Това се отнася и за дехоспитализацията, като тук изобщо не става въпрос за пациенти на интензивно лечение, а само за леките и среднотежките случаи", обясни областният управител.