В социалните мрежи циркулират неверни твърдения, лъжи и обвинения, това посочи директорът на  СУ „Свети Патриарх Евтимий“ Валентина Стоенчева по повод скандала с изнесената от вече бившия учител по история Иван Куцаров нелицеприятна случка с пиеща водка ученичка в час и последващото му отстраняване от учителското място.

Припомняме, че Куцаров разпространи видео, на което се вижда как в негов час деветокласничка надига бутилка с етикет на водка под чина си, а нейни съученици я снимат. Вижайки клипа в социалните мрежи младия преподавател, назначен по заместване, веднага сигнализира на управата на училището. На следващия ден му се съобщава, че е освободен, въпреки че младият мъж твърди, че устната уговорка е била, че ще преподава поне до края на настоящата календарна година. Според него е обвинен несправедливо за случилото се с ученичката, но той е категоричен – „винаги съм опитвал да поддържам ред и дисциплина“. Куцаров счита, че става изкупителна жертва на своеволието на ученичката, за да не бъде опетнено името на училището.

Вижте цялата история, разказана от младия учител, тук:

Ученичка надига бутилка водка в час в Пловдив, уволниха учителяСпоред Иван Куцаров той е бил освободен неправомерно

„От училището са ни докладвали за случая с ученичката, а както закона повелява, ние сме изпратили доклад за него в Министерство на образованието“, посочи директорката на Регионалния инспекторат по образованието Иванка Киркова.

За да потърсим и другата гледна точка за това какво се е случило в пловдивското школо, наш репортер опита да се свърже с директора или някой от заместник-директорите на СОУ „Патриарх Евтимий“. Всички стационарни телефони – от този в директорския кабинет, до тези на администрацията и заместници, дадени като контакти с школото на официалния сайт, даваха свободен сигнал и никой не отговори на тях след редица обаждания. Не можахме да открием директорът и заместник-председател на Съюза на работодателите в системата на образованието в Пловдив Валентина Стоенчева и на мобилния ѝ телефон.

За това пък тя е публикувала позицията си по случая… в личния ѝ профил в социалните мрежи. В нея тя пояснява, че Иван Куцаров не е бил уволнен, а освободен поради завръщане на титуляра, но и сочи за нарушения от страна на учителя. По думите ѝ е започната процедура във връзка с поведението на ученичката, заснета да надига бутилка водка в час, като са уведомени родителите ѝ и тези на снимащите ѝ съученици.

„Всеки, който нарушава правилата получава заслужената санкция, включително и в този случай“, посочва Стоенчева, с което иска да каже, че и тази ученичка вероятно ще бъде наказана. Как обаче не става ясно от изложението ѝ.

Ето и цялата позиция на директорът на гимназията Валентина Стоенчева:

По повод всички лъжи и обвинения, изписани в социалните мрежи във връзка с поста на Иван Куцаров – бивш учител в СУ „Свети Патриарх Евтимий“,

В ИМЕТО НА ВСИЧКИ БИВШИ, НАСТОЯЩИ И БЪДЕЩИ УЧИТЕЛИ, В ИМЕТО НА ВСИЧКИ БИВШИ, НАСТОЯЩИ И БЪДЕЩИ УЧЕНИЦИ!

Заставам с името си – Валентина Стоенчева – директор на СУ „Свети Патриарх Евтимий“ – гр. Пловдив.

Аз съм директор, но съм и учител и когато циркулират в социалните мрежи неверни твърдения, съм длъжна да защитя моето училище, моите колеги и моите ученици.

ФАКТИТЕ:

Учителят е освободен, а не уволнен! Той беше назначен като заместник на колега, която е била в отпуск по болест и той, подписвайки договора си е наясно, че е до завръщане на титуляря. Титуляря се връща на работа на 02.11.2020 г. Иван Куцаров е работил само 1 месец в училище по заместване със срочен договор.

Срещата с господин Куцаров в деня на неговото освобождаване нито е единствена, нито на нея сме се запознали.

Не знам как един учител, който претендира и иска да е добър учител ще поства в социалните мрежи клипове на непълнолетни ученици, заснети в неговия час?! Въпреки, че лицето на ученичката беше скрито постфактум, след като бяха качени вече видеата, не е допустимо, нито законосъобразно да го прави. Да, на всеки може да се случи, и в нашето училище не подминаваме ничие провинение, за да задържаме ученици заради делегирания бюджет. Всеки, който нарушава правилата получава заслужената санкция, включително и в този случай. Стартирана е процедура от момента на установяване на нарушението, уведомени са родителите и учениците, които участват в деянието – както девойката на снимката, така и тези които снимат. Така е било винаги, така ще бъде и сега. И всеки, който работи или е работил при нас като учител може да го потвърди.

На срещата учителят попита какви грешки е допуснал. Посочих му 3: неумението му да се справи с дисциплината в своите часове, недопустимостта да не може да овладее класа, на който преподава и да допусне ученици да снимат в час в рамките на няколко минути, видно от училищното видеонаблюдение и невзетите часове в четвъртък – 5 часа през които той не е влязъл онлайн в нито един клас. Господинът не се е обадил на никого до приключване на учебните занятия за деня, нито е дошъл в училище за да сподели, че има проблем и няма устройство – такова щеше да му бъде осигурено така, както на всички, които са имали проблем. Съгласно Кодекса на труда той би следвало да има самоотлъчка за този ден. Съгласно Кодекса на труда и длъжностната си характеристика, която е подписал би следвало да знае, че е длъжен: да се явява навреме на работа и да бъде на работното си място до края на работното време; да изпълнява работата си в изискуемото се количество и качество и да бъде лоялен към работодателя, като не злоупотребява с неговото доверие и не разпространява поверителни за него сведения, както и да пази доброто име на предприятието.

Младостта му и липсата на опит не е оправдание при положение, че му е оказвана помощ в месеца, който е работил при нас, а при проблема с невземането на часовете не е уведомил никого за липсата на устройство и невъзможността да си провежда часовете, който щеше да бъде решен своевременно.

Учителската професия е многопластова и аз споделих с него, че не е достатъчно само да имаш академични познания в своята област, а трябва като учител, какъвто той претендира да е, да може да създава добра организация и да владее класа, на който преподава. Защото да си учител не означава да застанеш пред учениците и да си разкажеш урока, учител е много повече от това и той като млад човек би следвало да го знае.

Като директор не се чувствам нито гузна, нито „брутално“ съм излъгала. Нито веднъж не съм казала на колегата, че е виновен, нито, че дисциплината му е била потресаваща, нито съм използвала „безумни оправдания“. Това не е моят стил и речник, и всички мои колеги и ученици, които ме познават знаят, че е така.

Не смятам, че желанието ни – моето и на всички останали колеги да градим имиджа на училището е нещо лошо и ние всички 122 учители и 22 непедагогически служители го правим всеки ден. Това е разписано и в Кодекса на труда, в Закона за предучилищното и училищното образование, и в Правилника за дейността на училището.

Всяка уважаваща себе си институция държи на опазване на доброто име и престижа си – независимо дали е държавна, общинска или частна.

Жалко, че млад човек, който е учил 7 години в СУ „Свети Патриарх Евтимий“, за грешките си опетни името на собственото си училище. Как мислите, следва ли да му благодаря за свършената работа, както е написал, че очаква?

А за всички, които изразиха съмнение относно успехите на нашето училище, на моето училище, можете да погледнете сайта на СУ „Свети Патриарх Евтимий“ – той ще Ви разкаже много повече от това, което аз мога да изпиша тук.