Общественото обсъждане за тегленето на 44-милионен заем за спортна инфраструктура в Пловдив мина без сериозен интерес от страна на гражданите. На него присъстваха преди всичко хора от община Пловдив, общински съветници, както и представители на плувните клубове.
След кратка презентация за намерението на общината за тегленето на заема, от спортните клубове заявиха своята подкрепа за този вид финансиране в частта му за плувен комплекс „Младост“, тъй като Пловдив от години изпитва нужда да има 50-метров плувен басейн.
Проектите, които ще се финансират чрез планувания дългосрочен дълг, са стадион „Христо Ботев“ /53,4 млн. лв., от които 12 млн. лв. чрез заема/, стадион „Локомотив“ /24 млн. лв., от които 12 млн. лв. чрез заема/, нов плувен комплекс с 50 метров басейн /21,5 млн. лв., от които 20 млн. лв. чрез заема/.
По време на обсъждането влезе и народния представител от „Продължаваме промяната“ Николай Ангов. Той се включи в обсъждането като се представи в качеството си на гражданин и зададе въпроси дали общината е търсила финансиране от държавата за реализацията на въпросните обекти.
След като зам.-кметът по финанси Величко Родопски му заяви, че комуникацията на общината с представители на служебното и сегашното правителство не се е увенчала с успех и от там са заявили, че не могат да отделят този финансов ресурс, от общината са решили да пристъпят към тази мярка - финансиране чрез заем.
Неговият колега Георги Титюков пък зададе въпрос на депутата дали той бил поел ангажимент като народен представител от управляващата партия да потърси финансиране за спортните обекти. Ангов пък репликира, че той вече е провел разговори и при евентуална актуализация на бюджета през юни или юли, плувният комплекс "Младост" би могъл да получи държавно финансиране, в това число и двата стадиона. Безспорният като важност проект според новата власт е реализацията на 50-метров плувен басейн, както и ремонтът на Хуманитарната гимназия.
Кметът на район „Южен“ Костадин Язов, който е и авторски надзор на реконструкцията на стадион "Локомотив", заяви, че още миналата година и от Ботев, и от Локомотив, са пуснали искане за държавно финансиране към тогавашния финансов министър Асен Василев, който и сега заема същия пост, както и към спортния министър. И до този момент отговор от държавните институции няма.
Величко Родопски също изрази скептицизма си относно вероятността Община Пловдив да получи държавно финансиране за тези обекти, но все пак отвори скоба, че ако това се случи би било чудесно за града.
Самият заем трябва да се усвои в следващите две години. 12-те милиона лева за Ботев ще отидат за козирката и цялостното довършване на металната конструкция на четирите трибуни. Същата сума за Локомотив пък е отредена за централния сектор, както и вертикалната планировка на футболния комплекс. Ако бъде изтеглен, заемът ще се изплаща следващите 20 години като максималната лихва ще бъде до 3%.
Още от категорията
Залепиха акт на "Гранда" заради частния паркинг, проверяват завзета ли е общинска земя