2021 година ще остане като една от най- позорните в аналите пловдивската полиция. Оказа се , че наред с отговорните служители, които разкриват престъпления и реализират успешни операции, работят и такива, които са превърнали областната дирекция в хибрид от частно сдружение с ограничена отговорност и организирана престъпна група. Със сигурност през последните 30 години много полицаи са минавали от другата страна на бариерата. Извършвали са тежки престъпления, разпъвали са чадър над престъпници, влизали са в корупционни схеми, забърквали са се в наркотрафик. И все пак никога от началото на прехода не се е случвало цяло районно управление под тепетата да бъде изпразнено, а цели 7 полицейски служители начело с началника, да бъдат арестувани.
19 май е датата, която ще бъде записана като една от най- срамните в историята на пловдивската полиция. "Говорим за симбиоза между полицаи и криминално проявени лица. Говорим за организирана престъпна група и тежки престъпления" заяви служебният министър Бойко Рашков, който пристигна по спешност в Пловдив. Няколко часа по- рано при операция на Вътрешна сигурност и Окръжна прокуратура са задържани началникът на Трето районно управление Самуил Хаджиев , други 7 служители са отведени за разпит, арестувани са и 5 цивилни лица. Разследването показва, че „наказателният отряд” на Хаджиев е извършил серия сериозни престъпления – отвличане, изтезания, кражби, прикриване на престъпления, изнудване и др. По време на изявленията директорът на полицията ст. комисар Йордан Рогачев отсъства. По-късно се оказа, че по спешност е влязъл в болница с бъбречна криза. Рашков изрази съмнение, че няма как въпросните престъпления да са ставали без негово знание. Подобна връзка обаче до ден днешен не е доказана. Но е факт , че "преторианската гвардия" от Трето РПУ работи като група за бързо реагиране, далеч извън границата на Трето районно, на територията не само на градските районни, но и извън пловдивска област. В отряда има служители както от Криминална, така и от Охранителна полиция. Така всеки гражданин може да бъде тормозен по различни линии. Прокуратурата започна проверка на досъдебни производства, образувани през изминалата година, защото според жалби на потърпевши, много от тях са били задържани без основателна причина, но с ясно определена цел - изнудване или тормоз.
На Хаджиев и съучастниците му бе наложена най-тежката мярка „задържане под стража” , а в съдебна зала бяха изнесени възмутителни подробности, как полицейски служители са отвлекли, пребили и изнудвали карловеца Фарук Манаф. Продължава разследването и на случая в село Болярци, където от склад за медицинска марихуана бе направен опит за кражба на голямо количество коноп. На място са засечени Самуил Хаджиев и Атанас Качаков. Защитната им версия е, че са работили по сигнал за канал за наркотици. Фактите обаче сочат съвсем друго.
По време на разследването излезе и друга връзка – в отвличането и побоя над Фарук Манаф е намесен и Иво Даскалов, по известен като Лудия, който причини мелето на Околовръстното шосе на Пловдив, в което загинаха трима души.
Шест месеца след разкритията, Атанас Качаков е под домашен арест. Самуил Хаджиев бе уволнен дисциплинарно и също е под домашен арест, останалите обвиняеми са с различни мерки за неотклонение.
След няколко опита да финтира ръководството на МВР , директорът на полицията Рогачев бе уволнен дисциплинарно. Като причина за отстраняването от поста се посочва, че той системно не е стоял на работното си място от 9,30 до 16 часа и че през това време е пътувал със служебния автомобил. Самият Рогачев заяви, че е станал жертва на донос от служител.
В директорския кабинет на ул. „Княз Богориди” влезе бившият началник на Първо районно Петър Тодоров, но столът бе по-скоро трамплин, който го изстреля на поста главен секретар в МВР. Което потвърди традицията пловдивската дирекция да произвежда ръководни кадри за министерството.
Разбира се, не можем да сложим под общ знаменател всички служители на пловдивската полиция, защото въпреки полицаите, които явно са си объркали професиите, там работят и много хора, благодарение на които Пловдив се нарежда сред спокойните градове в страната.
През годината най- активни бяха служителите на Икономическа полиция, който разкриха серия от схеми от злоупотреби. Двама от големите пловдивски превозвачи – Веселин Дошков управител на „Хеброс бус” и Иван Чолаков(брат на Димитър Чолаков) на „Автотранс Чолаков” бяха привлечени като обвиняеми за неправомерно усвояване на финансови средства от субсидии за градския транспорт.
Това се случи след мащабно разследване на TrafficNews.
Освен тях с обвинения са и трима служители на Община Пловдив – шефът на ОКТ Пламен Вълков, неговият предшественик Борислав Кръстев и гл. счетоводител на звеното Лидия Пастърмаджиева. Прокуратурата в Пловдив повдигна обвинение на собственика на „Хеброс бус” Веселин Дошков за злоупотреба с 21 млн. лева.
Разкрита бе и група, източила сметки на пловдивската фирма „Тракийски хляб”. Икономическа полиция залови организатора Стоян Янев от Варна, който изтеглил 100 000 лева през електронното банкиране на дружеството.
Друга мащабна схема, разбита от Икономическа полиция, бе за търговия с ментета на най- продаваните спортни марки - "Адидас" и "Найк". В район „Източен” полицията разкри депо с тайник, от където фалшификатите потегляли към клиентите на клана Ябанджъ. Ремзи Ябънджъ, родителите му и още трима души бяха арестувани при акцията. От полицейския капан се измъкна само брат му Исмаил, който все още се укрива.
Братята Ябанджъ изпирали парите от схемата, влагайки ги недвижимо имущество. Техни са две от луксозните кооперации на улица „Искра” в Столипиново. Част от незаконно придобитите пари от схемата са бил „наливани” в сватбения дом на улица „Владая”, собственост на Ремзи и Исмаил Ябанджъ.
Освен „наказателната бригада” от Трето районно с белезници се озоваха служители на дирекция „Миграция” и ДАНС.
През януари за връзки с престъпна група , изработвала фалшиви документи, бе арестуван полицаят Боян Кабашки /45/. Служителят от "Миграция" вадил от масива "Български документи за самоличност" номера на реално съществуващи документи, с които са изработвани фалшификатите. Още четирима мъже са арестувани за изготвяне на неистински документи, както и за подбудителство и помагачество на престъпната дейност. Клиенти на бандата били жители на Турция, Албания и Тунис. Документите трудно можели да бъдат засечени от граничните власти, тъй като били с изключително високо качество. Ролята на миграционния служител била да предостави номера на валидни български документи, така че при евентуална проверка личните документи да излязат в системата като валидни. Така лицата можели свободно да пребивават и да пътуват на територията на Европейския съюз.
Срам за пагона се оказа и 49-годишният служител на ДАНС – Пловдив Борислав Христов, който бе арестуван за рекет и подкуп.
Христов, е приложил изпитана схема на земеделец от Карлово, за да го превърне в "редовен абонат". Той го предупредил, че срещу него има образувана проверка и му обещал протекция срещу ежемесечни "вноски".
През септември 2021 г. той поискал 1500 лева от земеделеца, като го убедил , че го чакат огромни глоби. Изплашен, земеделецът ги платил. Следващият месец служителят отново се свързал с него и поискал поискал нови 1000 лева. Тогава обаче карловецът подал жалба в ДАНС - София. На следващата среща той предал 750 лева на дансаджията, но цялата операция вече била записана, а парите за подкупа - описани и белязани. След срещата Христов е арестуван в сградата на ДАНС на ул. "Княз Богориди" в Пловдив, а при обиска сумата е открита в него.
Общата сума на неправомерно получените средства бе 2250 лева.
Голямо и модерно оборудвана нарколаборатория за производство на марихуана, бе разбита при акция на полицията в края на март. Лабораторията се е намирала в изоставена фабрика, собственост на фамилията Минкови край Клисура Задържан е синът на собственика на „Шато Копса” Минко Минков – Иван Минков. Общо четирима души са арестувани, двама успяват да напуснат страната , преди полицейската операция.
Разбитата лаборатория в град Клисура е била оборудвана с техника за стотици хиляди левове.
Основната част от продукцията обаче вероятно е изнесена и продадена преди операцията. При претърсването са открити 675 растения. Открити са и 15 кг суха листна маса и около 30 кг зелена маса, които предстои да бъдат изследвани.
През 2020 година пловдивската полиция четири пъти бе ангажирана с охраната на избори. И макар, че всеки път Областната дирекция отчиташе, че изборите са минали „тихо и спокойно”, предизборните кампании, особено при управлението на служебното правителство далеч не бяха такива. Десетки пловдивчани и хора от областта бяха привиквани и профилактирани. Работници в комунални фирми, ловци, собственици на фирми, търговци и кандидати за народни представители се оплакваха, че са били викани в полицейските управления и принудени да подписват предупредителни протоколи. Жалбите бяха от представители или симпатизанти на партиите ГЕРБ и ДПС. От полицията всеки път контрираха с версията, че работят по сигнали с купен или корпоративен вот.
Още от категорията
При 60% стар автопарк и над 21 000 кюмбета в Пловдив! Общината бори токсичния въздух с близо 60 мерки