Екакатастрофа унищожава рибата в язовир Пчелина под носа на безучастната екоинспекция. За това алармира във Фейсбук Марио Антонов, организатор на Централната рибноопазваща организация в Перник. Нейните членове на доброволен принцип охраняват, почистват и зарибяват 11 държавни язовира.
Водоемът върху потопенето през 70-те години на миналия век село Пчелинци обхваща площ от 54000 декара и се намира само на 55 км от София, което го прави любимо място за рибарите. Известен е и под името
„54 млн. кубика вода, представете си какво количество гняз се е изсипала в язовира и РИОСВ Перник казва, че всичко е наред. Ако продължи да се вливат в язовира всякакви продукти с неясен характер, в рамките на 24 часа всичко приключва!“, възмущава се Антонов.
Той е убеден, че рибата измира заради отпадъчни води от предприятия в Перник, изхвърлени в река Струма.
"На моменти реката тече черна, кафява, бяла. Това се влива месеци наред и в един момент просто нещата ескалираха. Виждат се огромни мазни петна и страшно много умираща и бедстваща риба”, обясни той пред TrafficNews.
Според Антонов на голяма част от хрилете на рибите излиза течност, наподобяваща автомасло. Приблизително една трета от язовира е със следи от замърсяване. Става въпрос за 10 км от брега: от билото на параклиса почти до стената и т.нар. местност "Хангарите" до залива Радибош.
По негов сигнал в събота екип на РИОСВ съвместно с Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури са отишли и направили замерване на водата в язовира.
„Бях уведомен, че всичко е в норма. Днес, когато видях какво е положението в язовира, веднага се обадих в РИОСВ. Отговориха ми че в събота са установили занижено наличие на кислород във водата и по-висока температура. И аз ги попитах какво следва оттук-насетне, но не получих абсолютно никакъв адекватен отговор”, обясни Антонов.
Той твърди, че граждани са подавали сигнали за замърсяването на водата през последната една година. Всеки път отговорът на РИОСВ-Перник е бил, че е изпратен екип, направил е проверка и всичко е в норма.
Неговата организация е почистила и зарибила язовира като е пуснала в него тази година риба за 12-13 000 лева.
„Спряхме бракониерството. Общо взето съживихме това райско кътче, а в един момент всички тези надежди и целият този труд отиват по дяволите”, гневи се Антонов.
Днес той е имал среща със зам.-министъра на МОСВ Красимир Живков, който довел експерт, отговарящ за язоворите, и представител на ДАНС. Антонов им показал снимки и видео за ситуацията в Пчелина.
Представителите на държавните институции същи били на мнение, че действително има замърсяване, а не става въпрос за намален кислород заради цъфтежа на водораслите и по-високата температура, както твърдят от РИОСВ.
Драмата с язовира влезе и в предизборната битка за Перник. Червеният депутат Станислав Владимиров, който е и кандидат-кмет, заяви, че е подавал сигнали за замърсяването на река Струма и конкретно за язовира.
"Аз съм задавал доста въпроси на министъра на околната среда и водите и той отговаря уклончиво за това кой е виновен река Струма да тече в различни цветове. И сега съм задал въпрос за умрялата риба, и се надявам този път министър Нено Димов да дойде в Перник и да види", каза Владимиров.
Той посочи, че по поречието на Струма има много предприятия, и затова виновникът за последното замърсяване е трудно да бъде установен.
Областният управител на Перник Ирена Соколова заяви, че сигнал е имало за умряла риба по поречието на река Струма, а не в язовир Пчелина.
Проверката на язовира е показала, че има занижени нива на кислород в дълбочина на язовира, пробите още се обработват, каза тя. Сигналът за реката е след изтичане на миещи препарати от един от цеховете, обясни Ирена Соколова. По думите й, тогава е установено наличие на сапонини.
Измрялата риба в Пчелина е поредната екологична драма за Пернишко след като жителите на областния център се оплакаха, че ТЕЦ "Република" ги обгазява.