Губернатор, общински съветник, кмет… Какъв всъщност пост си мисли, че заема Дани Каназирева? След като зае стола на областен управител тя заяви, че той е изключително подходящ за нея, тъй като докторската й десертация е по местна власт и децентрализация. По действията й обаче не личи тази експертиза.

Първите седмици на управлението й в областна администрация са изключително динамични. Тя дава пресконференции за Бетонния мост,  за екокризата в Кричим, раздава листовки по безопасност на движението и въобще е навсякъде, където може да бъде. Тя дава и препоръки, мнения, позиции по данъчните ставки в Пловдив и общините.

Точно тук идва и недопустимото месене в работата на Общинския съвет в Пловдив. По никакъв начин областният управител не може да се меси в решенията, които взима най-висшия орган в една община. Правомощията, които са разписани в закона ясно разчертават  докъде се простира работата на областния управител с общинските съвети. В длъжностната характеристика е записано:

„Спира изпълнението на незаконосъобразни актове на общинските съвети и ги отнася пред съответния окръжен съд в едномесечен срок от тяхното получаване;”

С други думи областният управител може да върне за прегласуване или да заведе дело срещу решение на Общинския съвет, но единствено, ако то е незаконно! Губернаторът няма право да се меси в работата на Общинския съвет в процеса на взимане на решения – той трябва да го контролира, а не да задава неговия дневен ред и решения.

Какво се получава всъщност? Каназирева заяви още на първата си пресконференция, че нейното искане е данък МПС да се намали. През официалния й профил във Фейсбук пък тя заяви, че ще „внесат“ искането за ревизия на предишното управление в няколко аспекта и намаляване на данък МПС. „Под нас”, Каназирева явно има предвид групата на „Съюз за Пловдив”. 
На практика се получава така, че вместо тя да съблюдава и контролира работата на Общинския съвет, тя прокарва политики в него.

Тук е и големият въпрос, дали ако дадено решение на Общинския съвет не се харесва на нея и групата й, дали Каназирева няма да го саботира и да го обяви като незаконосъобразно? Така то ще трябва да се гласува втори път, а дори може да се стигне и до дело в Административния съд, което да продължи месеци.

Така освен, че се меси в работата на най-висшия орган на местното самоуправление в Пловдив, така тя нарушава и принципа за разделението на властите.

След като Каназирева избра да е областен управител, тя най-после трябва да започне да се държи като такъв. Тя трябва да осъзнае, че тя съблюдава законността в местните парламенти, но като държавен служител, а не избран от хората управленец. Тя се отказа доброволно да участва в процеса на взимане на решения в местния парламент.

 Ако тази политическа шизофрения продължи, то преспокойно може да се сложи в графата, която подкопава демокрацията и разделението на властите.

Днес ще се разбере и какви данъчни ставки предлага екипа на Здравко Димитров:

Ще има ли драстично увеличение на данъците в Пловдив? Екипът на Зико обявява налозитеРъст със 100 % на Такса „Битови отпадъци” няма да има, казват и промените в данък МПС