Български хотели няма могат да си получат парите от реализирани нощувки през юли и август, а няколкостотин британци в родни курорти ще трябва да търсят начин да се приберат в родината. Това са последствията от фалита на британския туроператор "Томас Кук", който мнозина експерти определиха като тежко земетресение в туристическия бизнес в световен мащаб.
Най-старият туроператор обяви днес фалит, след неуспешни преговори за кредити, които да му позволят да продължи дейността си,
Президентът на "Томас Кук" Петер Фанкхаузер обясни, че макар да е имало вече предварително одобрено споразумение търсенето на допълнителни средства през последните дни е било неуспешно и това е станало непреодолима пречка. Компанията трябваше да намери 200 милиона британски лири (227 милиона евро), за да стане възможно вече приетият спасителен план, финансиран от китайската група "Фосун" (Fosun), да бъде приложен на практика. Маратонските преговори през целия уикенд се оказаха безрезултатни.
Фалитът отменя почивките на стотици хиляди клиенти. В момента 600 000 туристи, от които 150 000 британци, които са клиенти на най-старата туристическа компания в света, се намират в чужбина.
„Това е голямо и тежко събитие, което ще нанесе щета и на българския туризъм, тъй като авиокомпанията на "Томас Кук" държи над 50 процента от полетите към летищата във Варна и Бургас. Така че ние имаме значителна щета в случая”, заяви директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.
По думите му на бизнеса в България този фалит ще се отрази в две направления. "Томас Кук" има значителни задължения към български хотелиери, тъй като съгласно договорите плащането се извършва 60 дни след реализиране на самото пътуване, обясни Драганов. Това означава, че има висящи плащания към български хотели за юли и август.
От друга страна няма да бъдат реализирани бъдещи пътувания до края на сезона. "Томас Кук" е имал планирани полети до 8 октомври. Очевидно е, че и договорите за 2020 г. също няма да могат да бъдат изпълнени, каза още Драганов.
Той определи фалита на британския "Томас Кук" като "значително сътресение" след провала на преговорите с кредитори. Ако и "Томас Кук" - Германия обяви фалит, ще има верига от фалити, която ще предизвика хаос, който вече се наблюдава на редица от летищата в света, допълни анализаторът.
Той съобщи, че вчера на летище Бургас, поради отмяна на полета на "Томас Кук", 54 пътници са били натоварена на самолети на "Балкан холидейс еър" и са откарани до лондонското летище "Гетуик", вместо до летище "Кардиф" в Уелс. Това според Драганов е добро решение, тъй като авиокомпанията се е обърнала към гражданската въздухоплавателна администрация на Великобритания да поеме извозването на всички британци към родината им.
На Острова всеки туроператор е свързан с гаранционен фонд, посочи той. Така че, който и да превози британски туристи със самолет от друга авиокомпания, ще получи заплащане от гаранционния фонд на Великобритания, който е към Асоциацията на британските туроператори. По този начин няма да бъде засегнат нито един британски гражданин с изключение на това, че ще има забавяне, обясни Румен Драганов.
"Това е земетресение с магнитуд 7 и все още предстои цунами", коментира фалита на "Томас Кук" шефът на туристическия съюз на остров Крит Михалис Влатакис пред в. "Прото тема".
Британският туроператор Кук има договори с около 70 процента от всички хотели на Крит, най-големия остров в Гърция и водеща туристическа дестинация. Само тази година "Томас Кук" доведе на острова около 400 хиляди туристи, като 20 хиляди все още са там. По данни, представени от гръцкия министър на туризма Харис Теохарис по телевизия Скай, приблизително 50 хиляди туристи почиват в Гърция по линия на Томас Кук, съобщи електронното издание на в. "Катимерини".
Министърът посочи, че в момента се води процедура по връщане в родината на около 50 хиляди туристи, които са се оказали в Гърция в момента, когато Томас Кук обяви фалит. Репатрирането на туристите ще се осъществи чрез британската служба за гражданска защита, която осигурява полетите. Очаква се в близките три дни Гърция да напуснат около 22 хиляди клиенти на Томас Кук, уточни министърът, като добави, че още днес ще пристигнат самолети на островите Закинтос, Кос и Корфу.
Очаква се консултантските компании "Аликс партнърс" (AlixPartners) и Кей Пи Ем Джи (KPMG) да бъдат определени като синдици на различните филиали на фалиралия туроператор.
Още от категорията
Държавната агенция за закрила на детето се самосезира за клиповете с вербално насилие над дете