"Американски богове" е от книгите, които човек започва трудно. Първите няколко глави вървят мудно, защото, подобно на главния герой Шадоу, читателят също не е много наясно какви интересни неща предстои да се случат. И така до първия "WTF" момент, в който един мъж се изгубва в едни буквално ненаситни женски слабини... След този шок на човек започва да му става ясно, че в творбата на Нийл Геймън ще стане свидетел на доста странни неща.

Шадоу, вече споменатият главен герой на книгата, е едър тип с малко неясно потекло, който тъкмо излиза от затвора. Като някои от хората (но не всички), излизащи от затвора, и той върти в главата си добре познатата плоча "Това е втори шанс. Ще започна отначало" и т.н. Мисли си, че у дома го чакат жена му и спокойна работа. Но греши. Вместо това среща мистериозен мъж на име Уензди, който настоятелно иска да тикне Шадоу към сенчестите друмища на Съединените американски щати.

А друмища в тази книга много. На места тя напомня някакъв пътепис, който превежда Шадоу и читателя през различни щати, показва му забележителни и не чак толкова забележителни туристически обекти, среща го с обикновени американци, които ни най-малко не подозират за това, което се случва около тях. Не съзнават, че крачат редом с богове всеки ден, че се разминават с тях, че комуникират с тях, че понякога дори правят секс с тях. Богове, дошли от далечни земи още с първите заселници. Богове, чиято сила отслабва, и в чиито редици назрява конфликт.

Книгата проследява пътя на Шадоу и ролята му в този конфликт, като на места романът бива разнообразен с на пръв поглед странични кратки истории за отделни божества и тяхната съдба. Макар и сякаш несвързани с главната история, впоследствие те една по една намират своето място в нея.

Едно от нещата, които най-много ми допаднаха в "Американски богове", е това как Геймън опакова на пръв поглед абсурдната си идея с пласт след пласт, след пласт от една обикновена история до момента, в който двете се преплитат в една стряскащо правдоподобна цялост. Да, това е фентъзи, което обаче в главата на читателя изглежда истинско. Нещо, което, както знаем, е трудно за постигане. Геймън обаче успява, с което ме спечели като фен. Да, "Американски богове" е първият ми сблъсък с негово книжно произведение, но няма да е последен.

Съвсем скоро историята на книгата ще се появи и на малкия екран. Вече започнаха снимките на сериала "Американски богове", който, ако бъде направен добре, има шансовете да е поредният телевизионен хит. Дотогава вие можете да се докоснете до оригинала, прочитайки отрочето на Геймън. Аз лично се радвам, че най-накрая стигнах до "Американски богове", радвам се и че не ме разочарова, а дори напротив - заинтригува ме и ми даде причина да се захвана с творчеството на още един автор.

Антон Биров, TrafficNews.bg

Други рецензии на книги:

"От край до край" на Стефан Стефанов

Сборник "Разбойници"

"Пътят на кралете" на Брандън Сандърсън

"Сияйни слова" на Брандън Сандърсън (видео рецензия)

"Прилив" на Даниел Суарес